۷ روش برای محافظت از کودک شما در فضای اینترنت

۷ روش برای محافظت از کودک شما در فضای اینترنت

امنیت اینترنتی کودکان امنیت اینترنتی کودکان

اینترنت می تواند فضای بسیار بزرگی برای کودک شما باشد تا چیزهای زیادی یاد بگیرد ، سرگرم شود و با دیگران در سرتاسر دنیا ارتباط داشته باشد. اما نباید فراموش کرد که این فضا می تواند برای کودکان خطرناک هم باشد.

در دنیایی که تکنولوژی حرف اول را می زد ، این کار غیرممکن است که خود را از تکنولوژی جدا کنیم ، تلفن همراه یا کامپیوتر تهیه نکنیم و یا خود را وادار به استفاده نکردن از اینترنت سازیم. اگرچه ممکن است بتوانید استفاده کردن از اینترنت برای کودک را تاخیر بدهید ، اما واقعیت حضور اینترنت در خانه ی شما امری اجتناب پذیر می باشد. راه های متنوعی وجود دارد که می توانید با اجرای آنها از امنیت خانواده و البته امنیت کودکان خود در فضای اینترنت اطمینان حاصل نمایید ، در این مقاله ۷ روش از بهترین روش های موجود برای تامین امنیت اینترنتی کودکان را بیان خواهیم نمود.

 

۱-آموزش دهید!

کودکان امروزه با شبکه های اجتماعی بیشماری مواجه هستند ، می توانند موسیقی ها را به صورت قانونی ویا به صورت غیرقانونی دانلود کنند ، می توانند اطلاعاتی درباره خود در فضای مجازی قرار دهند که توسط همه ی افراد قابل مشاهده باشند ، می توانند با افراد غریبه وارد صحبت شوند و چت کنند و می توانند در فضای اینترنت به دنبال آخرین اطلاعات موجود درباره موضوع خاصی باشند ، می بینید که بسته به نوع استفاده ، اینترنت می تواند مفید یا مضر واقع شود. به عنوان یک ولی شما باید به فرزند خود آموزش دهید که چگونه باید از فضای اینترنت استفاده نماید. این مورد به عنوان مهم ترین عامل نقش کلیدی در امنیت کودکان و البته تامین امنیت اینترنتی کودکان خواهد داشت.

 

۲-تبلت یا کامپیوتر را در محیط عمومی خانه قرار دهید!

امنیت اینترنتی کودکان ا

کودکان نباید در محیط شخصی خودشان به اینترنت دسترسی داشته باشند. کامپیوتر در خانه باید در محلی قرار گیرد که پدر یا مادر بتوانند به راحتی با قدم زدن در خانه ببینند که کودک در فضای اینترنت در حال انجام چه کاری است. باید به خاطر داشته باشید که داشتن حریم خصوصی برای کودکان یک امتیاز است نه یک حق! .کودکان در فضای اینترنت با وسوسه های جدید و چالش برانگیز روبرو می شود ، بنابراین نظارت دقیق برای تامین امنیت کودکان امری ضروری برای والدین محسوب می شود. والدین باید قادر به خواندن پیام هایی که برای کودک ارسال می شوند و سایت هایی که کودک از آن ها بازدید کرده است باشند. باید همواره به یاد داشته باشید در دنیای امروزه که دسترسی به اینترنت از طریق WIFI امکان پذیر شده است ، کودک با داشتن یک کامپیوتر در اتاق خواب خود می تواند به راحتی با اتصال به WIFI های باز موجود ( حتی WIFI های همسایگان ) به اینترنت متصل شود.

 

حتما بخوانید: ۱۴ روش دفاع شخصی که می تواند زندگی شما را نجات دهد

 

۳-توضیح بخواهید!

امنیت اینترنتی کودکان امنیت اینترنتی کودکان

شما نباید نگران نظارت بر فرزندان خود باشید و کودکان شما باید بدانند که هر آنچه در فضای اینترنت انجام می دهند توسط شما کنترل می شود. هر چند وقت یکبار کودک خود راچک کنید ، تاریخچه وب سایت هایی را که کودک به آن ها مراجعه کرده است را بررسی نمایید ، در صورتی که این تاریخچه ها توسط کودک پاک می شوند ، حتما” مشکلی وجود دارد ، برای دریافت سایت هایی که کودک به آنها مراجعه کرده است می توانید از شرکتی که از آن اینترنت را تهیه نموده اید ، درخواست ارائه گزارش نمایید. همچینی در مواقعی که لازم می بینید باید از کودک توضیح بخواهید. شما لازم نیست که به صورت مخفیانه فعالیت های کودک را کنترل نمایید ، کودک شما باید بداند که کنترل و نظارت برای استفاده از اینترنت امری ضروری است.

 

۴- یک برنامه فیلتر نصب کنید!

این نوع برنامه ها می توانند دسترسی کودک را به سایت های حاوی محتوا های نامناسب و تحاجمی مسدود نمایند. این برنامه ها دارای تنظیماتی هستند که شما را قادر می سازند تا بسته به محدوده سنی کودک خود محدودیت های لازم را اعمال نمایید و امنیت کودکان را تامین نمایند. بعد از نصب این نوع برنامه ها باید اطمینان حاصل کنید که کودک نمی تواند با نصب برنامه ی دیگری و یا از طریق راه های مختلف دیگر عملکرد برنامه ی فیلترینگ را دچار اختلال کند.

 

ویژه شما: چگونه از حمله سگ ها جان سالم به در ببریم؟

 

۵-قوانین استفاده از کامپیوتر وضع کنید!

برای وضع این قوانین می توانید از عوامل : سن ، شخصیت ، بلوغ و… استفاده نمایید و براساس امتیازی که کودک در هر مورد از این موارد دارد دسترسی های لازم  برای او بدهید. توجه داشته باشید که برخی از کودکان اصلا” نباید اجازه استفاده از کامپیوتر را داشته باشند ، چرا که به اندازه کافی مسئولیت پذیر نیستند! .برخی از برنامه های مراقبتی کامپیوتر ها دارای تایمرهای داخلی هستند که تنها اجازه استفاده از کامپیوتر و اینترنت را برای چند ساعت در روز به کودک می دهند و از این طریق به تامین امنیت کودکان در فضای اینترنت کمک می کنند ، از این برنامه ها نیز می توانید کمک بگیرید. در انتها به یاد داشته باشید که حتما” باید این قوانین را مکتوب نمایید و در کنار کامپیوتر در جایی قرار دهید.

 

۶-گفتگو کنید!

امنیت اینترنتی کودکان امنیت اینترنتی کودکان

به کودک خود داستان هایی را تعریف کنید که در آنها افرادی با استفاده نادرست از فضای اینترنت مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند. همچنین درباره داستانی که تعریف کردید با کودک خود بحث و گفتگو کنید ، کودکان باید وجود خطر در فضای اینترنت را درک نمایند و بدانند که نظارت های شما برای تامین امنیت کودکان است. همچنین باید توجه داشته باشید که نباید در سرتاسر گفتگو و داستان ، منفی گویی نمود ، چرا که با وجود خطر هایی که در فضای اینترنت برای کودکان وجود دارد ، اینترنت می تواند فواید بسیار زیادی داشته باشد.

 

پیشنهاد ویژه: ۱۰ توصیه ضروری برای محافظت از کودکان

 

۷- از تکنولوژی برای ارتباط با فرزند خود استفاده کنید!

امنیت اینترنتی کودکان امنیت اینترنتی کودکان

با ارسال پیام هایی در فضای اینترنت می توانید گفتگوهایی با کودکان خود داشته باشید که به هیچ طریق دیگری امکان پذیر نیستند. کودکان عاشق ارتباط از طریق تکنولوژی های موجود هستند. شما می توانید با درک این که چگونه ابزار های مختلف کار می کنند و سپس استفاده از آنها با کودک خود ارتباط برقرار نمایید. باید همواره به خاطر داشتته باشید که تکنولوژی هرگز نمی تواند جای ارتباط مستقیم و صحبت با کودک را بگیرد ، بنابراین می توانید با بهانه ی خوردن بستنی با فرزند خود به بیرون بروید و با هم حرف بزنید. اینترنت در جامعه ی کنونی ما فواید بسیار زیادی دارد ، اما هیچ گاه نمی تواند جای گذراندن وقت با کسانی که دوسشان داریم را بگیرند.

 

برای شما: هشدار امنیتی برای محفوظ نگه داشتن فرزندتان

 

کیفیت نوشته
کامل بودن نوشته
میانگین

 

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

دیدگاه‌ها (۰)

*
*