چگونه از حمله سگ ها جان سالم به در ببریم؟ _ امنیت شخصی

چگونه از حمله سگ ها جان سالم به در ببریم؟

حمله سگ حمله سگ

زمانی که مورد حمله یک سگ قرار بگیرید ، چکار می کنید؟ ، فرض کنید یک در یک صبح پر نشاط مشغول انجام فعالیت های ورزشی در پارک هستید ، ناگهان با یک سگ روبرو می شوید که به شما نزدیک می شود و گویا قصد حمله به شما را دارد ، در چنین شرایطی چکار خواهید کرد؟. فرار می کنید؟ یا با سگ می جنگید؟ ، لازم نیست هیچ یک از این مورد ها را انجام دهید. در این مقاله به صورت فوق العاده حرفه ای نحوه برخورد با حمله سگ ها را به شما آموزش می دهیم.

چه کسانی در خطر هستند؟

حمله سگ حمله سگ

در بیشتر مواقع کسانی که در حال دویدن ، دوچرخه سواری و یا انجام فعالیت های سرعتی هستند مورد حمله توسط سگ ها قرار می گیرد. در حقیقت باید بدانید که سگ ها به حرکت حساس هستند و به حرکت های سریع واکنش نشان می دهند. به طور سگ ها برای خود یک محدوده ( حریم شخصی ) دارند که حتما” باید از آن مراقبت نمایند و اگر شما در این محدوده حرکتی انجام دهید که موجب جلب نظر سگ شوید ، ممکن است مورد حمله سگ قرار گیرید.

حال اگر مشاهده کردید که یک سگ در حال نزدیک شدن به شما است و قصد حمله به شما را دارد باید چکار بکنید؟.

 

قسمت اول: جلوگیری از حمله

-نترسید!

حمله سگ حمله سگ

بسیاری از انسان ها به این موضوع اعتقاد دارند که سگ می تواند ،حس ، ترس انسان را تشخیص دهد ، در حقیقت سگ ها فقط زمانی که می بینند طرف مقابل آنها ترسیده است ، اعتماد به نفس پیدا می کنند. پس بدون توجه به این که آرام ایستادن در چنین شرایطی چقدر سخت است ، باید این کار را انجام دهید.

اگر سگ ببیند که نمی تواند شما را بترساند ، ممکن است این فکر را بکند که فردی که درمقابل او ایستاده است ، فردی خطر ناک است و ممکن است به او آسیب بزند.

-فرار نکنید!

حمله سگ حمله سگ

همواره باید به این موضوع توجه داشته باشید که سگ ها از انسان ها سریع تر هستند( حداقل برخی از آنها ) ، پس شما هیچ شانسی ندارید تا بتوانید از دست یک سگ فرار کنید. فرار کردن شما موجب تحریک سگ می شود و در چنین موقعیت هایی معمولا” سگ ها با دندان های خود پا یا بخشی از بدن قربانی را زخمی می کنند ، در حالی که ممکن است در ابتدا قصد چنین کاری را نداشته باشند.

-بایستید!

حمله سگ حمله سگ

اگر شما در حال دویدن هستید ، دویدن خود را به راه رفتن و بعد ایستادن کامل تغییر دهید. باید توجه داشته باشید ، زمانی که شما در حال دویدن هستید ، سگ ها به عنوان یک تهدید به شما نگاه می کنند ، این تهدید باید از بین برود ، چه توسط خود شما و یا چه توسط سگها ، قطعا” باید گزینه اول را انتخاب کنید. زمانی که شما سرعت خود را کاهش داده و می ایستید ، ممکن است توجه سگ به شما از بین برود و از حمله در امان بمانید.

بهتر است همواه به صورت نیم رخ در مقابل سگها قرار بگیرید ، این کار باعث می شود ، توجه سگ به شما کمتر شده و در بیشتر مواقع محیط را ترک کند.

 

حتما” بخوانید: ۱۴ روش دفاع شخصی که می تواند زندگی شما را نجات دهد

 

-به چشمان سگ خیره نشوید!

حمله سگ حمله سگ

خیره شدن به چشمان سگها ، همواره آنها را جریح تر می کند و می تواند باعث حمله سگها به شما شود. در چنین شرایطی نباید به چشمان سگ خیره شوید و باید به گونه ای رفتار کنید که انگار سگ را مشاهده نمی کنید ، این کار ممکن است باعث شود تا سگ احساس کند که شما برای او خطری ندارید و شما را رها نماید.

-دستان خود را مشت کنید!

حمله سگ حمله سگ

این کار را برای مبارزه با سگ انجام نمی دهید! ، این کار به شما کمک می کند تا در صورت قرار گرفتن دستان شما در دهان سگ آسیب زیادی به دستان شما وارد نشود و به راحتی بتوانید دست خود را آزاد نمایید.

-با وسیله ای حواس سگ را پرت کنید!

حمله سگ حمله سگ

اگر شما وسیله ای در دستان خود دارید آن را در جهتی پرت کنید ، این وسیله می تواند : یک بطری آب ، کیف و یا هر چیز دیگری باشد. اگر شما چیزی در دستان خود ندارید ، سعی کنید چیزی را از زمین پیدا کرده و نقطه ای دور پرتاب نمایید.

باید توجه داشت که سگ ها حیوان هایی بازیگوش هستند ، ممکن است این سگی که به شما نزدیک شده است ، قصد حمله به شما را نداشته و تنها می خواهد توجه شما را برای بازی کردن با خود جلب نماید ، در هر صورت پرت کردن وسیله ای به نقطه ای دور می تواند این فرصت را به شما بدهد تا از دست سگ نجات یابید.

 

پیشنهاد ویژه به شما: ۱۲روش تا از احساس و فیزیک خود حفاظت کنید!

 

-به سگ بگویید “دور شو…”

حمله سگ حمله سگ

در صورتی که سگ از شما دور نمی شود ، راهی جز این باقی نمی ماند که با صدای بلند و خشن به سگ دستور بدهید. میتوانید به سگ بگویید: “دور شو” ، “برو” و… ، در صورتی که صدای شما به اندازه کافی محکم و جدی باشد ، سگ این را حس می کند و در اغلب موارد شما را رها خواهد نمود.

اما در صورتی که نتوانستید از حمله سگ جلوگیری کنید و مورد حمله ، این حیوان قرار گرفتید ، باید چکار کنید؟.

 

قسمت دوم: از خود دفاع کنید!

-با سگ مبارزه کنید!

حمله سگ حمله سگ

در صورتی که در هر صورت مورد حمله شگ قرار گرفتید باید از خود دفاع و مراقبت نمایید ، سعی کنید همه مهارت های خود را برای دور نگه داشتن و جلوگیری از زخمی شدن بوسیله دندان های سگ انجام دهید ، سعی کنید به بینی ، گلو و پشت سر ، سگ ضربه بزنید این نقاط از حمله ناحیه های حساس در بدن سگ هستند ، با ضربه زدن به این نواحی سگ برای مدتی گیج خواهد شد و در این هنگام شما زمان کافی برای رها شدن از دست سگ را خواهید یافت.

-فریاد “کمک” بزنید!

توجه داشته باشید که سگ ها حتی قادر به گشتن انسان ها هستند ، پس درخواست کمک و فریاد زدن برای کمک هیچ مانعی ندارد و ممکن است با این کار کسی به کمک شما بیاید و به کمک او از دست سگ رهایی یابید.

-از صورت و گردن خود مراقبت نمایید!

حمله سگ حمله سگ

همیشه درمواقعی که مورد حمله سگ ها قرار گرفتید ، باید از صورت و گردن خود مراقبت نمایید ، توجه داشته باشید که ، در صورتی که نتوانید از این نواحی مراقبت کنید ، شانسی برای دفاع و محافظت از خود نخواهید داشت ، سعی کنید چیزی را بین ناحیه های ذکر شده و سگ قرار دهید.

در هر صورت در صورتی که مورد حمله سگ ها قرار گرفتید باید سعی کنید ، سگ را روی زمین با فشار دادن گلوی او نگه دارید ، باید بدانید که تنها دندان های سگ خطر ناک هستند و در صورتی که بتوانید سر سگ را با فشار دادن گلوی سگ روی زمین کنترل کنید ، پیروز مبارزه خواهید بود.

 

پیشنهاد ویژه: ۷ اشتباه در انتخاب رمز گذاری که شما را هدف خوبی برای هک شدن می کند

 

حمله سگ

 حمله سگ

حال فرض کنیم که شما مبازره را بردید ، حال بعد از حمله سگ باید چه کار کنید؟

 

قسمت سوم: بعد از حمله

-به دکتر مراجعه کنید!

 حمله سگ حمله سگ

در صورتی که در نتیجه ی حمله ی سگ ، جراحتی برداشته اید ، ابتدا آن را با آب بشویید و به خوبی پانسمان نمایید. در مرحله بعد باید به یک پزشک مراجعه نمایید( حتی در صورتی که لازم نمی بینید! ) ، ممکن از طریق گاز گرفتن سگ ، بیماری ای به شما منتقل شود ، ویا حتی ممکن است سگ دارای بیماری هاری بوده باشد.

-گزارش دهید!

 حمله سگ حمله سگ

بعد از حمله باید حتما وجود سگ در ناحیه ای که مورد حمله قرار گرفتید را گزارش دهید ، همه ی جزئیاتی را که به خاطر دارید بیان کنید ، این گزارش می تواند جان کسی دیگر را که ممکن است در آینده مورد حمله آن سگ قرار بگیرد ، حفظ کند.

تجربیات خود را در مواجه با سگها برای مینی بیاب بیان کنید و این مقاله را برای عزیزان خود ارسال کنید تا آنها هم بتوانند در مقابله با حمله سگها حرفه ای عمل کنند تا آسیب کمتری ببینند.

 

پیشنهاد فوق ویژه: ۱۰ توصیه ضروری برای محافظت از کودکان

 

کیفیت نوشته
کامل بودن نوشته
میانگین

[تعداد: 3   میانگین: 5/5]

دیدگاه‌ها (2)

*
*

  manee پاسخ

  سلام متن آموزنده و بسیار عالی بود. البته فقط یک نکته بخاطر م آمد عرض کنم که در ورزشهای رزمی برعکس موضوعی که در متن ذکر شده اشاره و تاکید دارند که در مواجهه با سگ حتما با خشم و غضب و نگاهی نافظ و بدون پلک زدن به چشمان سگ نگاه کنید سگ بهتر از حیوانات دیگر میتواند خشم و ترس را درک کند و به فرموده شما در متن سعی در کنترل حریم شخصی خود دارد. البته نوع سگ در مقابله با آن بسیار حائز اهمیت است مثلا نوع ژرمن شپرد ( شیانلو به لفظ فرانسه ) در مقابل صدای بلند حتی شلیک گلوله ترس از خود نشان نمیدهد و به همین خاطر به عنوان پلیس یا کمک نیروی نظامی بکار برده میشود پس داد زدن مقابل این نوع سگ حتما با آسیب جدی روبرو خواهند شد در حالی که همین نوع سگ در مقابل کسی که واکنش تسلیم شده از خود نشان دهد بسیار صبور و آرام برخورد میکند ضمنا در مقابل هر نوع سلاح گرم یا چیزی شبیه به آن یا باطوم و چوب دست پرخاشگر و تهاجمی ست. موضوع دیگر در مورد نقاط حساس سگ که فرمودید معمولا سگها از بینی خود ( از نقاط حساس ) در حمله بسیار مراقبت میکنند و همچنین از پشت سر و نشان دادن دندانهای نیش وبالا بردن سر (حتی اگر نیاز باشد کمی شانه ها را پایین بیاورند) به همین علت است پس نقطه سوم که اشاره فرمودید گلو بسیار کم در دسترس قرار میگیرد. ضمنا سگ در مقابل حمله مستقیم تقریبا قابل ضربه زدن نیست مگر از کنار یعنی جا خالی کردن از نوع سریع و با تمرکز که در آموزشهای رزمی میتوان یاد گرفت . پس تنها کار برای افراد عادی حالت تسلیم و سکون و تا حد ممکن کنترل اعصاب و اگر فرصت پیدا کردند با تمام قدرت به چشمان سگ یا بین دو چشم سگ ضربه بزنند. این نقطه مثل گیج گاه انسان بسیار آسیب پذیر و خطر ناک است حتی ضربه مناسب میتواند به مرگ سگ منجر شود. بهترین ضربه با تیغه دست یا با نوک انگشتان است ( اگر به فنون رزمی آشنا باشند )
  در هر صورت از تلاش شما برای آگاهی دادن مردم بسیار تشکر میکنم. از مطالب زیبای شما بخصوص در مورد کودکان استفاده کردم و عالی بود. موفق باشید

   مهدی احمدی پاسخ

   با سلام و وقت بخیر
   خیلی ممنون از نکاتی که در تکمیل محتوای این مقاله ذکر کردید ،
   نکاتی عالی و ناب هستند ،