۷ روش ساده تا از کامپیوتر خود در برابر هکر ها و بدافزار ها محافظت کنید

۷ روش ساده تا از کامپیوتر خود در برابر هکر ها و بدافزار ها محافظت کنید

محافظت در برابر هکر ها محافظت در برابر هکر ها

در دنیای امروزه اتصال نیافتن به اینترنت و استفاده از کامپیوتر بدون اینترنت تقریبا” غیرممکن است. لذا باید برای محافظت از کامپیوتر و برنامه های خود در برابر هکر ها و بدافزار ها روش هایی را به کار ببریم تا به صورت امن و با خیالی آسوده به اینترنت متصل شده ،از اینترنت استفاده کنیم و از خطر بدافزار ها و هکر ها در امان باشیم.باید همواره از روش های مطمئن و ایمن برای محافظت سیستم های خود در برابر بدافزار ها و هکر ها استفاده کنیم.در این مقاله ۷ روش حرفه ای والبته ساده را برای شما معرفی می کنیم تا از کامپیوتر خود دربرابر بدافزار ها و هکر ها محافظت کنید.

هکر ها می توانند از روش ها و راه های متفاوتی برای حمله به کامپیوتر شما استفاده  کنند. تنها راهی که شما می توانید برای محافظت از کامپیوتر خود در برابر بدافزار ها و حمله هکر ها استفاده کنید ، استفاده از لایه های مختلف ضد-بدافزارها می باشد.این جا ۷(هفت) روش  برای محافظت از کامپیوتر شما در برابر بدافزار ها توسط تیم مینی بیاب ارائه شده است.

 

روش۱: نصب ، بروز رسانی و استفاده از آنتی ویروس ها

انتی ویروس انتی ویروس

نصب کردن آنتی ویروس ها اولین روشی است که برای محافظت از کامپیوتر در برابر بدافزار ها و هکر ها به ذهن می رسد. شرکت مایکروسافت انتی ویروس رایگان خود را با نام Windows Defender Security system پیشنهاد می کند.

بعد از نصب آنتی ویروس به خاطر داشته باشید که باید آن را به روز نگاه دارید و اپدیت های ان را نصب کنید و همچنین باید حداقل هر ماه یکبار کامپیوتر خود را به طور کامل توسط آنتی ویروس اسکن کنید.این مورد توسط کارشناسان مینی بیاب بسیار توصیه می شود.

 

روش۲: ویندوز خود را آپدیت نگه دارید!

هکر ها اغلب راه هایی را برای حمله به سیستم امنیتی ویندوز به علت وجود اشکال هایی که وجود دارد می یابند.به این دلیل است که شرکت مایکروسافت اپدیت های جزئی ای را هر سه شنبه و اپدیت های کلی تر را هر سال یا هر دو سال ارائه می دهد. این اپدیت به صورت اتوماتیک دانلود و نصب خواهد شد، اگر تنظیمات و پیکربندی مناسب در Windows Update را به درستی انجام دهید.

به روز رسانی در ویندوز ۱۰ به طور پیش فرض فعال است و نمی توان ان را غیر فعال کرد، و شما باید اپدیت های ان را به طور منظم دریافت کنید.به هر حال اگر می خواهید که اپدیت های جدید برای ویندوز را چک کنید، کافی است که از طریق Start Menu ، کلمه ی Windows Update را سرچ کنید و روی گزینه ی Check for updates کلیک کنید.

روش۳: دیوار آتش (fire wall) ویندوز را روشن کنید!

ویندوز در داخل خودش یک “دیوار اتش” دارد، که از کامپیوتر شما در برابر خطرات ناخواسته از طریق اینترنت محافظت می کند.این نرم افزار به طور پیش فرض در نسخه های مختلف ویندوز فعال است و در کنار نرم افزار های محافظتی دیگر کار حفاظتی انجام می دهد. برای بررسی تنظیمات این نرم افزار کافی است که عبارت check firewall را در Start Menu سرچ کنید و در بین نتایج نمایش داده شده روی گزینه ی check firewall status کلیک کنید.

سه تیک سبز رنگ نشانه این است که دیوار اتش (firewall) به صورت نرمال کار می کند-در غیر این صورت هر کدام از گزینه ها را انتخاب کنید تا دیوار آتش روشن شود.

 

روش۴: از آخرین نسخه ی مرورگر اینترنت خود استفاده کنید!

مرورگرهای اینترنت، برنامه های اساسی ای هستند. اما مانند سایر نرم افزار ها می توانند شامل باگ (مشکل هایی) باشند. هکر ها خیلی زود روی این مشکلات سرمایه گذاری کرده و با ساختن وب سایت های جعلی (یا آلوده) ارائه دهنده اطلاعات سعی به بهره برداری از این مشکلات می کنند. زمانی که یک مرورگر اینترنت در معرض چنین خطر هایی قرار می گیرد، هکر ها می توانند هر چیزی را که شما تایپ می کنید، ازجمله: رمز ها و شماره کارت های بانکی شما را ببینند. به این دلیل است که شما باید حتما” از نسخه آخر مرورگر خود استفاده کنید در غیر این صورت ریسک امنیتی بسیار بزرگی را انجام داده اید.

Internet Explorer در واقع برای راه اندازی Microsoft Edge همچنان وجود دارد، پس انتطار نداشته باشید که بتوانید از ان برای همیشه استفاده کنید. مرورگر های دیگر از جمله Google chrom و Firefox باید به صورت اتوماتیک خودشان را اپدیت کنند.

 

روش۵: گرفتار ایمیل های تقلبی(هکر ها) نشوید!

ایمیل های تقلبی ایمیل های تقلبی

ایمیل هایی که به نظر میرسند از سرویس های آنلاین شناخته شده هستند و از شما می خواهند به سایتی برای تایید برخی مشخصات خود وارد شوید، همواره غیر واقعی هستند.و یکی از روش های متداول برای هکر ها می باشند تا به سادگی کامپیوتر شما را هک کنند.

این ایمیل ها معمولا” توسط فیلتر اسپم برنامه ایمیل شما گرفتار شده و به شما نمایش داده نمی شوند. اما اگر یکی از این ایمیل ها از فیلتر اسپم لیز خورده و به شما نمایش داده شد و شما روی لینک موجود در ایمیل کلیک کردید، مرورگر شما باید غیر واقعی بودن سایت را تشخیص داده و سایت را برای شما بلاک کند.

این موضوع بستگی به مرورگر اینترنت شما دارد تا از سایت های جعلی اگاه باشد و بتواند ان ها را تشخیص دهد. که این خود دلیل خوب دیگری است تا همیشه از آخرین نسخه مرورگر اینترنت خود استفاده کنید.

 

روش۶: استفاده از ابزار حذف برنامه های مخرب(بدافزار) ویندوز

اگر شما مشکوک به این هستید که کامپیوترتان گرفتار بدافزار ها می شود و نرم افزار ضد-بدافزار شما قادر به تشخیص آن نیست. شما باید دو گام را طی کنید.

اولین گام این است که برنامه ی Microsoft Malicious Software Removal Tool را از Windows download center دانلود و اجرا کنید. این برنامه می تواند بدافزار های خاص را تشخیص داده ، آن ها را حذف کند و نحوه استفاده از این نرم افزار هم بسیار ساده می باشد.البته توجه داشته باشید که این نرم افزار نمی تواند جایگذین نرم افزار اصلی ضد-بدافزار شود. دومین گام در روش بعدی بیان می شود.

 

پیشنهاد ویژه ما به شماچگونه از گوشی هوشمند اندروید خود در برابر ویروس ها محافظت کنید؟

 

روش۷: هنوز آلوده است؟ از boot CD استفاده کنید!

محافظت با بوت سی دی در برابر بدافزار ها محافظت با بوت سی دی در برابر بدافزار ها

بعضی از بدافزار ها می توانند در ویندوز پنهان شوند و تشخیص و حذف خودشان را بسیار سخت کنند. اگر نرم افزار ضد-بدافزار شما و Microsoft Malicious Software Removal Tool قادر به تشخیص و حذف آنها نباشند، شما باید یک boot CD ضد-بدافزار رایگان را رایت کنید ( برای اطلاع از نحوه استفاده از boot CD ها ،به دستورالعمل های کامپیوتر خود مراجعه کنید).

Kaspersky Rescue Disk 10 یک مورد مناسب است. اما هرگز این برنامه را در کامپیوتر آلوده دانلود نکنید. در صورتی که دانلود آن ضروری است می توانید از یک دوست بخواهید تا ان را برای شما دانلود کند. این boot CD کامپیوتر شما را بدون نیاز به ویندوز اسکن می کند و این باعث می شود که تشخیص و حذف بدافزار ها بسیار ساده تر صورت گیرد.

در این آموزش مینی بیابی، سعی کردیم که تمامی روش هایی را که شما عزیزان می توانید از آنها برای محافظت کامپیوتر خود در برابر هکرها و بدافزار ها استفاده کنید بیان کنیم.امیدواریم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد و اجرای روش های آن هرچه بیشتر امنیت شما را در برابر هکر ها و بدافزار ها تامیین کند. همراهان عزیز مینی بیابی اگر این مقاله مورد استفاده شما قرار گرفت و توانست نظر شما را جلب کند.از شما می خواهیم تا به مقالات دیگر سایت مینی بیاب هم سری بزنید.با تشکر از همراهی شما(تیم مینی بیاب)

 

پیشنهاد ویژه ما به شما: ۱۰نوع رایج دوربین های امنیتی-مزایا و معایب آنها

 

کیفیت نوشته
کامل بودن نوشته
میانگین

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

دیدگاه‌ها (۰)