چگونه خود را برای سفر به جنگل آماده کنیم؟ _ خطرات جنگل

چگونه خود را برای سفر به جنگل آماده کنیم؟

سفر به جنگل مانند هر بخش از طبیعت وحشی بدون آمادگی و برنامه ریزی قبلی خطراتی را به همراه دارد. این مقاله سعی می کند به شما راهکار ها و اطلاعات پایه ای را ارائه کند که بر اساس آنها قادر خواهید بود ، برنامه ریزی حرفه ای را برای سفر به جنگل انجام دهید و تجربه خوبی را از سفر به جنگل تجربه کنید.

۱)به کسی اطلاع دهید!

سفر به جنگل سفر به جنگل

همواره قبل از وارد شدن به ناحیه ای که فاقد تلفن ، پلیس و زیرساخت های مناسب است ، باید به شخصی قابل اعتماد بگویید که دقیقا” به کجا می روید و چه مدتی را در آنجا خواهید ماند. این شخصی می تواند یکی از اعضای خانواده شما ، یکی از دوستان شما ویا یکی از مسئولین محلی که به آنجا وارد می شوید ( مانند: رنجر ها و یا پلیس واقع در محل و… ) باشد. توجه داشته باشید که باید به این شخص زمان تقریبی بازگشت خود را بگویید تا در صورت بروز مشکل و دیر کرد شما ، بتوانید کمک دریافت کنید.

 

۲) آماده شوید!

خطرات جنگل خطرات جنگل

باید قبل از هر سفری به صورت عاقلانه برای آن سفر آمادگی کسب کنیم. در این آمادگی علاوه بر تهیه لوازمی که برای سفر تهیه می کنیم باید دقیقا” بدانیم که به کجا سفر می کنیم!. قبل از سفر باید حتما درباره آب و هوای ناحیه مورد نظر خود در روزی که سفر خواهیم کرد تحقیقاتی به عمل آوریم ، همچنین باید درباره خطراتی که ممکن است در آن مکان برای ما رخ دهد ، اطلاعاتی کسب نماییم.

همچنین باید مشخصی شود که برای چه هدفی مسافرت می روید؟  برای پیاده روی ، کوه نوردی سفر می کنید و یا هدف رسیدن به مکانی مشخصی است؟.

 

۳)یک راهنمای محلی استخدام کنید!

خطرات جنگل خطرات جنگل

اگر شما از مکانی که می روید ، مطمئن نیستید و به صورت دقیق آشنایی ندارید ، یک راهنمای دقیق ، حرفه ای و البته مطمئن محلی بسیار می تواند کارگشا باشد. توجه داشته باشید که این هزینه ای که پرداخت می کنید ، می تواند جان شما را از خطر های احتمالی نجات دهد.

 

حتما” بخوانید: ۱۴ روش دفاع شخصی که می تواند زندگی شما را نجات دهد

 

۴)وسیله های مورد نیاز خود را همراه داشته باشید!

با توجه به مکانی که شما سفر می کنید و مدت زمانی که سفر شما به طول خواهد انجامید ، باید وسیله هایی را به همراه داشته باشید. از جمله ی این وسیله ها می توان به : بسته کمک های اولیه اشاره نمود.

 

۵)لباس های مناسب به همراه داشته باشید!

خطرات جنگل خطرات جنگل

اکثر جنگل ها ، محیط هایی گرم و مرطوب هستند. همچنین آنها پر از چیز هایی هستند که نیش می زنند و می توانند باعث خراش در بدن شما شوند ، بنابراین لازم است قبل از سفر به جنگل لباس هایی مناسب با شرایط حاکم بر جنگل را تهیه نمایید.

 

۶)یک پیراهن آستین بلند سبک ، شلوار بلند و مقاوم ، یک کلاه لبه دار ، جوراب و کفش های محکم ومقاوم!

خطرات جنگل خطرات جنگل

باید همواره به یاد داشته باشید که همواره در سفر به جنگل لباس زیر داشته باشید ، این مورد می تواند به شما زمانی که می خواهید از یک رودخانه ای که فاقد زالو و حیوانات خطرناک است عبور کنید ، کمک کند.

 

۷)اگر به ناحیه ای سفر می کنید که احتمال وجود زالو در آنجا وجود دارد بهتر است از ساق پا هایی که از پایین و بالا تنگ می شوند استفاده نمایید ( این ساق ها معمولا” از جنس پنبه بافته شده می باشند ).

خطرات جنگل خطرات جنگل

همواره باید به یاد داشته باشید که پارچه های مصنوعی سریع تر از پارچه های طبیعی خشک می شوند و باتوجه به این که احتمال خیس شدن شما خیلی زیاد است ( بر اثر باران ، عرق ، عبور از رودخانه و… ) ، بنابراین همواره باید به جنس لباس های همراه خود توجه بسیاری داشته باشید ( به طور مثال شلوار جین بسیار کند تر از شلوار از جنس پنبه خشک می شود ).

در سفر به جنگل هنگامی که برای استراحت می ایستید باید ، از این فرصت برای خشک کردن لباس های خیس و نمناک خود استفاده نمایید( معمولا” قرار دادن لباس در زیر نور آفتاب و یا در معرض وزش باد فرایند خشک شدن را تسریع می بخشد ).

 

۸)باید یک تی شرت و لباس اضافی به همراه داشته باشید!

خطرات جنگل خطرات جنگل

این مورد می تواند در هنگامی که لباس های شما خیس است و نیاز به تعویض سریع آنها دارید به شما کمک کند.

 

۹) از کوله مناسب استفاده کنید!

خطرات جنگل خطرات جنگل

یک کوله جادار می تواند انتخاب مناسبی برای سفر به جنگل باشد. توجه نمایید که کوله ای که انتخاب می کنید ، دارای تهویه هوا باشد تا از عرق کردن پشت شما جلوگیری نماید. همچنین باید یک کاور ضد آب هم برای کوله خود تهیه نمایید ، این مورد را حتی اگر کوله ای دارید که خود ضد آب می باشد اجرا کنید تا شانس عدم نفوذ آب به کوله شما بالاتر رود.

 

۱۰)هوشیار باشید!

خطرات جنگل خطرات جنگل

در صورتی که در مسافرت به طبیعت گم شدید ، به دنبال رودخانه بگردید و در مسیر حرکت آب حرکت کنید ، مطمئنا” انسان هایی را برای کمک پیدا خواهید کرد. در صورتی که در جنگل گم شدید همین کار را باید برای خارج شدن از جنگل انجام دهید چرا که در جنگل حداکثر دید شما در هر جهتی ۳/۵ متر است و رودخانه می تواند مانند جاده ای شما را به بیرون از جنگل راهنمایی کند.

 

۱۱) سیراب باشید!

خطرات جنگل خطرات جنگل

باید توجه داشته باشید که در هوای گرم جنگل آب بدن شما به سرعت از طریق عرق کردن از دست خواهد رفت ، بنابراین باید همواره آب بنوشید تا آب مورد نیاز بدن خود را تامین نمایید. همواره باید بدانید زمانی که تشنه شدید ، نوشیدن آب خیلی دیر شده است!.

 

مخصوص شما: ۱۰ توصیه ضروری برای محافظت از کودکان

 

۱۲) آب کافی به همراه داشته باشید!

خطرات جنگل خطرات جنگل

آب سنگین است و به همین دلیل اکثر مردم به اندازه کافی آب با خود حمل نمی کنند ، حتی اگر شما در یک روز برای پیاده روی می روید باید وسیله ای برای تصفیه آب به همراه داشته باشید ، مانند: فیلتر تصفیه آب ، قرص های تصفیه و… . هرگز نباید به یک آب درجریان ( مانند آب رودخانه ها ) اعتماد کنید.

 

۱۳)در سفر به جنگل اگر شما راهی برای تمیز کردن آب نداشته باشید ، می توانید از برگ نخل یا موز برای جمع آوری آب باران استفاده کنید!

خطرات جنگل خطرات جنگل

۱۴)راهی برای ساختن آتش داشته باشید!

خطرات جنگل خطرات جنگل

آتش برای بسیاری از موارد بسیار کاربردی می باشد، مانند: جوشاندن آب ، علامت دهی و ایجاد حس خوب در شما. باید ۲تا۳ راه برای ایجاد آتش داشته باشید.

 

۱۵)کبریت ها قابل اعتماد نیستند!

خطرات جنگل خطرات جنگل

رطوبت جنگل را به یاد دارید؟ ، حتی کبریت های ضدآب هم در رطوبت جنگل به درستی عمل نخواهند کرد. استفاده از آتش زنه های فلزی و… می تواند جایگزین مناسبی برای کبریت باشد.

 

۱۶)مواد غذایی را فراموش نکنید!

خطرات جنگل خطرات جنگل

علاوه بر آب و هوا ، شما نیاز به غذا هم خواهید داشت!. اگر شما با آنچه که می توانید و نمی توانید در جنگل بخورید آشنا نیستید ، باید برخی جیره های غذایی را همراه با خود داشته باشید. به همراه داشتن خوراکی های انرژی زا و کنسرو ها می تواند انتخاب مناسبی باشد.

البته جنگل برای شما خوراکی های متنوعی از جمله میوه ها و آبزیان فراهم نموده است که ، با آگاهی می توانید از آنها استفاده نمایید.

 

۱۷) هرگز به همراه داشتن یک چاقو را فراموش نکنید!

خطرات جنگل خطرات جنگل

یک چاقو ابزاری مفید است که می تواند بسیار به شما کمک کند. حتما فیلم هایی را تماشا نموده اید که در آن ها یک گروهی در جنگل در حال حرکت هستند و از چاقو های بزرگ و خاصی برای کنار زدن برگ و شاخه ها م وحافظت از خود استفاده می نمایند. این نوع چاقو ها سنگین هستند و لازم نیست چنین چاقو هایی را تهیه نمایید ، استفاده از یک چاقوی کوچک که بتواند به شما برای درست کردن کمپ و محافظت از خودتان کمک کند مناسب است.

 

۱۸)چراغ قوه بیاورید!

خطرات جنگل خطرات جنگل

یک چراغ قوه کوچک و البته قوی می تواند در سفر به جنگل بسیار به شما کمک کند. فرض کنید می خواهید کاری را در شب بیرون از چادر انجام بدهید ، در صورتی که چراغ قوه به همراه نداشته باشید به مشکل برخواهید خورد.

 

حتما” بخوانید: ۱۲روش تا از احساس و فیزیک خود حفاظت کنید!

 

۱۹) وسیله ای برای مسیریابی داشته باشید!

خطرات جنگل خطرات جنگل

یک قطب نمای کوچک به همراه یک نقشه می تواند انتخاب مناسبی باشد. به یاد داشته باشید چون در جنگل مقدار دید شما در هر جهتی محدود است ، امکان مسیر یابی تنها از طریق نقشه و یا یافتن رودخانه ممکن خواهد بود.

 

۲۰)شال گردن را فراموش نکنید!

خطرات جنگل خطرات جنگل

شال گردن را دور گردن خود بیندازید ، گاهی اوقات آن را خیس کنید تا خنک شوید و از آن برای پوشاندن گردن در مقابل نور افتاب استفاده نمایید.

 

۲۱)پتوی نجات به همراه داشته باشید!

خطرات جنگل خطرات جنگل

در مواقع اضطراری می توانید از پتوی نجات برای گرم نگه داشتن بدن خود و حتی درست کردن سرپناهی برای در امان ماندن از باران و … استفاده نمایید.

 

برای شما: هشدار امنیتی برای محفوظ نگه داشتن فرزندتان

 

۲۲)ابزار مختصر ماهیگیری !

سفر به جنگل سفر به جنگل

در صورتی که از وجود رودخانه و یا دریاچه در محلی که به آنجا سفر می کنید مطمئن هستید ، به همراه داشتن ابزار مختصری برای ماهیگیری می تواند ، به تامین غذای شما کمک کند.

 

۲۳)همه ی این وسایل را نزد خود داشته باشید!

سفر به جنگل سفر به جنگل

توجه داشته باشد که باید همه این موارد ذکر شده را در کوله و یا جیب خود به همراه داشته باشید ، توجه نمایید تنها در صورتی که این موارد همراه شما باشند می تواند به شما کمک بکنند!.

 

مقاله ویژه: چگونه از حمله سگ ها جان سالم به در ببریم؟

 

کیفیت نوشته
کامل بودن نوشته
میانگین

[تعداد: 2   میانگین: 5/5]

دیدگاه‌ها (0)

*
*