IP ( استاندارد ضد آب و گرد و غبار دستگاه های الکترونیکی ) چیست؟

IP ( استاندارد ضد آب و گرد و غبار دستگاه های الکترونیکی ) چیست؟

استاندارد ضد آب

ضد آب بودن و بررسی استاندارد ضد آب (IP)، از جمله مواردی است که باید قبل از خرید گوشی های همراه و حتی ساعت های هوشمند مورد بررسی قرار بگیرند. بررسی این مورد به شما کمک خواهد کرد تا از مقاومت دستگاه خود مطلع شوید و متناسب با آن ، از دستگاه استفاده نمایید.

استاندارد ضدآب دستگاه های الکترونیکی استاندارد ضد آب دستگاه های الکترونیکی

منظور از رتبه بندی IP چیست؟

در مرحله اول باید بدانید که ضد آب بودن با مقاوم در برابر آب بودن کاملا” متفاوت است. ضد آب بودن به این معنی است که دستگاه می تواند بدون آسیب دیدن در آب غوطه ورد شود و آب در آن نفوذ نکند ، این در حالی است که مقاومت در برابر آب به این معناست که دستگاه می تواند تا حدی در برابر نفوذ آب مقاومت داشته باشد نه کاملا”. زمانی که ما درباره گوشی های همراه و یا ساعت های هوشمند صحبت می کنیم ، منظور مقاومت آنها در برابر آب است ، چرا که آنها نمی توانند به صورت نامحدود در آب غوطه ور بمانند.

IP استانداردی است که توسط کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک ( IEC ) ، برای میزان مقاومت یک وسیله الکتریکی در برابر آب شیرین ، گرد ، غبار ، شن و ماسه تهیه شده است.

اولین رقم بعد از IP ، امتیازی است که IEC برای میزان مقاومت دستگاه در برابر گرد ، غبار ، شن و ماسه اختصاص داده است. این امتیاز حداکثر عدد ۶ است. عدد ۶ این معنی را دارد که دستگاه تا ۸ ساعت می تواند با مقاومت در برابر نفوذ گرد و غبار ، از نفوذ آن ها به دستگاه جلوگیری نماید.

در جدول زیر توصیف اعداد ۱ تا ۶ را برای رقم اول بعد از IP مشاهده می نمایید.

استاندارد IP

در ادامه مقاومت در برابر آب را داریم. رقم دوم بعد از IP ، به مقاومت دستگاه در برابر آب اشاره دارد. این عدد می تواند بین ۱ تا ۸ متغییر باشد. در جدول زیر می توانید توصیف هر یک از این اعداد را مشاهده نمایید.

استاندارد IP

اما مایعات دیگر چه می شوند؟

بگذارید کمی شفاف بگوییم ، استاندارد IP ، تنها برای مقاومت در برابر نفوذ آب شیرین است و نفوذ در برابر دیگر مایعات مانند: الکل ، قهوه ، آب نمک ، نوشابه و… را تضمین نمی کند.

می تونم با گوشی خودم شنا کنم؟

مطمئنا” اصلا” توصیه نمی کنیم که با گوشی همراه خود شنا کنید. توجه داشته باشید ، هنگامی که IEC گوشی های هوشمند را آزمایش می کند ، آنها را در شرایط آزمایشگاهی ، مورد آزمایش قرار می دهد نه در استخر شنا که پر از مواد شیمیایی مختلفی است که برای تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرند.

همین موضوع در مورد آب دریا نیز صادق است. آب دریا پر از نمک است ، وقتی دستگاه در رده بندی IP قرار می گیرد ، تست آن در آب هایی که حاوی مواد معدنی هستند انجام نمی شود. بنابراین شدیدا” توصیه می کنیم که از غوطه ور شدن گوشی و یا ساعت هوشمند خودتان در آب دریا نیز جلوگیری کنید.

در سال ۲۰۱۵ ، سونی عکس تبلیغاتی جنجالی را منتشر کرد که در آن از گوشی XPERIA با استاندارد IP68 ، برای عکس برداری در زیر آب استفاده شده بود. این درحالی بود که مدتی بعد این هشدار را به کاربران خود داد که از این گوشی در زیر آب استفاده نکنند.

استاندارد ضدآب دستگاه های الکترونیکی استاندارد ضد آب دستگاه های الکترونیکی

این شرکت در بیانیه خود به خریداران این محصول گفت: ” به یاد داشته باشید که نباید از این محصول در زیر آب استفاده نمایید. IP دستگاه شما با آزمایش در شرایط آزمایشگاهی بدست آمده است و نباید از دستگاه زیر آب استفاده کنید.”

من دیگه چی باید بدونم؟

پیشنهاد می کنیم حتما” قبل از خرید یک محصول ، توضیحات محصول مورد نظر را در وب سایت شرکت سازنده بررسی نمایید تا بدانید چه مواردی شامل ضد آب بودن آن محصول نیست. به طور مثال شرکت اپل برای اپل واچ های خود مواردی را ذکر نموده است که باید در استفاده از آنها رعایت نمایید.

این موارد عبارتند از:

-غوطه ور کردن اپل واچ سری ۱ و اپل واچ نسل ۱ توصیه نمی شود.

-اپل واچ سری ۲ و ۳ می توانند برای فعالیت های کم عمق شنا در استخر و دریا استفاده شود ولی برای غواصی کردن مناسب نیستند.

-دوش گرفتن با اپل واچ سری ۴ و ۵ مناسب است ، اما توصیه می شود اپل واچ را در معرض صابون ، شامپو ، لوسیون و عطر قرار ندهید. در صورت تماس ساعت با هر ماده دیگری به غیر از آب شیرین ، اپل واچ باید با یک دستمال خشک ، تمیز شود.

-مقاومت در برابر آب یک وضعیت دائمی نیست و ممکن است با گذشت زمان کاهش یابد.

در صورتی که تجربه ای در زمینه مقاومت در برابر آب وسایل الکترونیکی خود دارید ، زیر این پست با ما به اشتراک بگذارید.

 

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

دیدگاه‌ها (0)

*
*