با ۱۰ مورد از بزرگترین ملکه های ایرانی آشنا شوید

ایران ، یکی از قدیمی تریم تمدن های بزرگ و پیوسته در جهان بوده است ، که در دوره های مختلف ، زنان نقش مهمی در پیشرفت و آبادانی آن داشته اند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید ، بسیاری از شهر ها و ایالت های امپراطوری های مختلف در ایران باستان ، توسط زنان اداره می شد و حتی ارتش آن منطقه ها نیز کاملا” تحت کنترل فرماندگان زن بوده است. نقش قابل توجه زنان در تاریخ ایران غیر قابل انکار است ، از همین رو در ادامه قصد داریم شما را با ۱۰ مورد از بزرگترین ملکه ها و زنان ایرانی آشنا کنیم که بسیار توانمند بوده و کارهای بزرگی کرده اند.

۱-آتوسا شهبانو!

بزرگترین ملکه های ایرانی

همان طور که می دانید آتوسا ، دختر کوروش کبیر ، خواهر ناتنی کمبوجیه دوم و ملکه امپراطوری هخامنشی بود. این بانوی بزرگ ، بعد ها با داریوش کبیر ازدواج کرده و خشایارشا را به دنیا آورد. آتوسا در خاندان سلطنتی هخامنشی اقتدار زیادی داشت و بسیاری ، دلیل ازدواج آتوسا با داریوش اول را به دلیل میزان قدرت و نفوذ او دانسته اند. همین طور موقعیت ویژه این بانوی بزرگ ، باعث شد تا خشایارشا (پسر کوچک تر داریوش کبیر) جانشین او شود.

۲-آمستریس شهبانو!

بزرگترین ملکه های ایرانی

آمستریس دختر هوتن ، یک نجیب زاده ایرانی بود ، که به عنوان مدافع ایده دموکراسی در تاریخ شناخته می شود. این ملکه بزرگ ایرانی ، همسر خشایارشا و مادر شاه اردشیر بود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید ، آمستریس همچنین از فرماندهان نظامی هخامنشی بود ، که در زمان خود بسیار شهرت داشت.

۳-استر!

بزرگترین ملکه های ایرانی

استر ، از جمله بزرگترین ملکه های ایرانی است که در کودکی یتیم بوده و توسط پسر عموی خود (مردخای) به سرپرستی گرفته شد. این بانوی یهودی ، همچنین همسر خشایارشا بوده و اولین ملکه یهودی امپراطوری هخامنشی محسوب می شود. علاوه بر این ، در برخی از منابع تاریخی آمده است که جشن پوریم (یکی از عیدهای یهودیان) ، بر اساس داستان این بانو (کتاب استر) ، می باشد.

۴-پرنسس استاتیرا!

بزرگترین ملکه های ایرانی

پرنسس استاتیرا (استاتیرا دوم) ، دختر استاتیرا اول و داریوش سوم است ، که در پس از شکست پدرش در جنگ ایسوس ، به همراه خواهرانش به اسارت اسکندر مقدونی در آمد. در سال ۳۲۴ قبل از میلاد ، استاتیر دوم ، به عنوان دومین همسر اسکندر مقدونی با او ازدواج کرد. این ملکه ی بزرگ ، یکسال پس از مرگ اسکندر مقدونی ، توسط همسر اول او ، رکسانا کشته شد.

۵-رکسانا!

بزرگترین ملکه های ایرانی

پرنسس رکسانا از جمله ملکه های مشهور ایرانی است ، که همسر اول اسکندر مقدونی بوده. شاید برایتان جالب باشد که بدانید ، این بانوی شجاع (که دختر داریوش سوم بود) به هنگام لشکر کشی اسکندر به هند ، با شجاعت او را همراهی نمود. در سال ۳۲۳ قبل از میلاد ، پس از مرگ ناگهانی اسکندر در بابل ؛ رکسانا پسری به نام اسکندر به دنیا آورد.

۶-زند!

بزرگترین ملکه های ایرانی

زند شهبانو ، از جمله ملکه های بزرگ ایرانی است که همسر خسرو انوشیروان بوده و به عنوان مشاور در دربار ایران فعالیت می نمود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید ، این بانو ایرانی هوش فوق العاده ای داشته و بسیار مورد اطمینان درباریان بود.

۷-شیرین شهبانو!

شیرین بانو ، از جمله بزرگترین ملکه های ایرانی است که همسر خسرو پرویز بوده. این بانوی بزرگ یک شاهزاده مسیحی بود ، که به صورت عاشقانه با خسرو پرویز ازدواج کرده و به او بسیار وفا دار بود. به طوری که مدت ها پس از مرگ ، او به عنوان الگوی “عشق وفادار” ، به یک قهرمان مهم ادبیات فارسی تبدیل شد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید ، او در شاهنامه و همین طور عاشقانه “خسرو و شیرین” حضور داشته و در بسیاری از آثار دیگر نیز از او یاد شده است.

۸-بوران دخت!

بزرگترین ملکه های ایرانی

بوران دخت (یا پوران دخت) دختر خسرو پرویز و بیست و ششمین پادشاه ساسانی بود ، که از سال ۶۲۹ تا ۶۳۱ سلطنت می نمود. نکته جالب این جاست که ، بوران دخت و خواهر او (آذرمی دخت) تنها زنانی هستند ، که بر تخت سلطنت در امپراطوری هخامنشی نشسته بودند. لازم به ذکر است که آذرمی دخت ، پس از بوران دخت جانشین او شد.

با وجود این که مدت زمان حکومت بوران دخت بسیار کوتاه بود ، اما او سعی کرد تا با اجرای قوانین به صورت عادلانه ، کاهش مالیات ، کمک به بازسازی زیرساخت های امپراطوری و همین طور ضرب اصولی سکه ، ثبات را به ایران بازگرداند.

۹-آزرمی دخت!

بزرگترین ملکه های ایرانی

همان طور که در قسمت قبل نیز به آن اشاره شد ، آزرمی دخت خواهر بوران دخت بود ، که بیست و هفتمین پادشاه ساسانی محسوب می شود. این ملکه ایرانی ، زمانی به تخت نشست که در ایران جنگ های داخلی شکل گرفته بود ، با وجود این ، سعی کرد تا با دنبال کردن شیوه مدیریت پدرش (خسرو پرویز) کشور را از آشفتگی نجات دهد.

۱۰-کاساندان شهبانو!

بزرگترین ملکه های ایرانی

کاساندان همسر کوروش کبیر ، بنیان گذار امپراطوری هخامنشی بود ، که در نزد کوروش از احترام بسیار بالایی برخوردار بود. کاساندان عملا” دومین فرد قدرتمند حکومت هخامنشی بود که به عنوان مشاور کوروش کبیر ، در بسیار از امور سیاسی دخالت داشت. همان طور که می دانید ، کاساندان مادر دومین پادشاه هخامنشی (کمبوجیه) و همین طور خواهر او (آتوسا) می باشد.

میزان علاقه و احترام کوروش کبیر به کاساندان به حدی بود که پس از مرگ وی ، دستور داد تا در سرتاسر امپراطوری ، یک دوره سوگواری ۶ روزه برگزار شود. البته در برخی از منابع آمده است ، که این عزاداری به مدت یکسال به طول انجامید.

۱۱- یوتاب!

در برخی از منابع تاریخی نام بانو یوتاب به عنوان خواهر آریوبرزن (یکی از سرداران ایرانی در امپراطوری هخامنشی) برده شده است. گفته می شود که در زمان لشکر کشی اسکندر به سمت تخت جمشید ، پادشاه ، آریوبرزن را برای مقابله با لشکر اسکندر و کند کردن سرعت حرکت آن ها ، به یک تنگه فرستاد و در این نبر ، خواهر این سردار هخامنشی (بانو یوتاب) نیز او را همراهی نمود.

در تاریخ آمده است که آریوبرزن به همراه خواهرش در نبر اولیه علیه لشکر اسکندر مقاومت خوبی انجام دادند ، ولی در نهایت شکست خورده و کشته شدند.

پیشنهاد می کنیم حتما” بخوانید: ۲۰ مورد از بزرگترین پادشاهان تاریخ جهان

 

در این مقاله ۱۱ مورد از بزرگترین ملکه های ایرانی را به شما معرفی کرده و خلاصه ای از زندگی آن ها را ارائه کردیم. در صورتی که سوالی در ارتباط با این موضوع دارید و یا بانویی ایرانی ، را می شناسید که می تواند لیست بالا را کامل تر کند ، خوشحال می شویم در قسمت زیر کامنت کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 10 میانگین: 4]

دیدگاه‌ها (6)

*
*

  نسترن پاسخ

  ای کاش نام همه ملکه های هخامنشی را می نوشتید

   مینی بیاب پاسخ

   نسترن عزیز،
   در بروز رسانی های بعدی مقاله کامل تر می شود
   پرتوان باشید

  ابوالفصل پاسخ

  خیلی خوشم اومد

   مینی بیاب پاسخ

   ابولفضل عزیز،
   خوشحالیم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته است
   پرتوان باشید

  افرا پاسخ

  ب نظر من یکی یوتاب
  و اون دوتا خواهر بودان دخت و خواهرش بهترین ها بودن البته منکر همسر کورش کبیر هم نشیم
  اسم خیلی از زنان رو ک فکر میکردم جر این ملکه های تاریخ ساز باشن بود داخلش دلی خیلی ها رو هم انتظار نداشتم..
  کلا متن خوبی بود...امیدوارم موفق باشید

   مینی بیاب پاسخ

   خوشحالیم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته است
   پرتوان باشید