۱۰ مقصد فوق العاده عالی برای کوهنوردی در ایران

همان طور که می دانید کوهنوردی از جمله ورزش های فوق العاده سالم و هیجان انگیز است ، که در آرامش و سکوت طبیعت و به دور از هرج و مرج زندگی شهری انجام می شود و از همین رو ، می تواند یک تجربه متفاوت و لذت بخش را برای شما رقم بزند. علاوه بر این ، به دلیل این که کوهنوردی معمولا” به صورت گروهی انجام می شود ، می توانید ضمن تقویت کار گروهی خود نحوه برقراری ارتباط موثر را نیز در خود تقویت کنید. از همین رو ، قصد داریم در ادامه به معرفی ۱۰ مقصد فوق العاده عالی برای کوهنوردی در ایران بپردازیم ، که می تواند برای شما بسیار مفید واقع شود.

۱-قله سبلان

10 مقصد فوق العاده عالی برای کوهنوردی در ایران

یکی از مقصد ها فوق العاده جذاب برای کوهنوردی در ایران ، قله سبلان است ، که در واقع یک کوه آتشفشانی نیمه فعال بوده و بیشتر به خاطر چشمه های آب گرم خود معروف است. با این وجود ، در صورتی که در فصل زمستان به این شهر سفر کنید ، می توانید از پیست اسکی آن نیز استفاده کنید. لازم به ذکر است که برای صعود به قله سبلان سه مسیر وجود دارد ، که مسیر شمال شرقی آن بسیار رایج و سادتر می باشد ، به طوری که طی چند ساعت می توانید به قله برسید.

۲-کوه بیستون

10 مقصد فوق العاده عالی برای کوهنوردی در ایران

یکی دیگر از مقصد های مناسب برای کوهنوردی در ایران ، کوه بیستون است ، که در استان کرمانشاه قرار گرفته و مسیر نسبتا” دشواری برای صعود دارد ، از همین رو توصیه می کنیم تا یک راهنما برای خود استخدام کرده و به کمک او قله را فتح کنید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید ، کوه بیستون علاوه بر یک مقصد کوهنوردی ، یک جاذبه تاریخی نیز محسوب می شود ، چرا که کتیبه هایی در آن به لطف داریوش اول حکاکی شده است.

۳-کوه دماوند

10 مقصد فوق العاده عالی برای کوهنوردی در ایران

همان طور که احتمالا” می دانید ، کوه دماوند بلندترین قله ایران است ، که در رشته کوه البرز قرار داشته و به نوعی یک کوه آتشفشانی خاموش محسوب می شود. یکی دیگر از نکات جالب کوه دماوند ، پوشیده بودن قله آن از برف در اکثر مواقع سال است ، بنابراین حتی اگر در وسط تابستان به دنبال صعود به قله ای برفی هستید ، دماوند می تواند انتخاب هیجان انگیزی باشد.

۴-علم کوه

10 مقصد فوق العاده عالی برای کوهنوردی در ایران

علم کوه ، دومین قله مرتفع در ایران است ، که در استان مازندران قرار داشته و دارای چهار مسیر رایج برای رسیدن به قله است که عبارتند از: دو مسیر از سمت جنوب ، یک مسیر از سمت شمال و یک مسیر مخصوص دیوار (صخره) نوردی. شاید برایتان جالب باشد که بدانید ، مسیر مخصوص دیوارنوردی این قله ، از جمله پرچالش ترین مسیرهای کوهنوردی در ایران است ، که آمادگی جسمی و همین طور تجهیزاتی کاملی را می طلبد.

۵-زرد کوه

10 مقصد فوق العاده عالی برای کوهنوردی در ایران

یکی دیگر از مقصد های عالی برای کوهنوردی در ایران ، زرد کوه است که در استان چهارمحال و بختیاری قرار گرفته است و جلوه فوق العاده زیبایی دارد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید ، مسیرهای فتح قله زردکوه نسبتا” ساده است و می توانید از مسیر صعود خود نیز نهایت لذت را ببرید. علاوه بر این ، در نزدیکی این کوه جذاب ، یک دریاچه به نام کوهرنگ نیز وجود دارد ، که در فصول گرم سال می تواند یک مقصد بکر و خاص باشد.

۶-کوه سهند

10 مقصد فوق العاده عالی برای کوهنوردی در ایران

کوه سهند یکی از کوه های آتشفشانی جذاب ایران است ، که در جنوب شهر تبریز قرار گرفته و در حدود سه هزار و هفتصد متر ارتفاع دارد. یکی از نکات جذاب کوه سهند ، قرار گرفتن دریاچه ارومیه در قسمت غربی آن است ، که منظره کوه را فوق العاده دیدنی می کند. علاوه بر این ، کوه سهند در فصول سرد سال ، مقصد مناسبی برای اسکی است ، که سالانه علاقه مندان زیادی را جذب خود می کند.

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که بهترین فصل برای صعود قله سهند کدام است؟ ، در پاسخ به این سوال باید بگوییم ، که بهترین فصل سال برای کوهنوردی در سهند ، اردیبهشت و خرداد می باشد.

۷-کوه دنا

10 مقصد فوق العاده عالی برای کوهنوردی در ایران

دنا می تواند یک مقصد بسیار مناسب برای کوهنوردان حرفه ای باشد ، چرا که مسیر به نسبت پیچیده ای داشته و مهارت بالایی می طلبد. این کوه در مرز استان های اصفهان و کهگیلویه و بویر احمد قرار داشته و بزرگترین قله آن در حدود چهار هزار و چهار صد متر ارتفاع دارد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید ، کوه دنا دارای حدود ۴۹ قله است که برخی از آن ها در بخش منطقه حفاظت شده قرار دارند و امکان صعود عمومی به آن ها وجود ندارد.

۸-شیرکوه

10 مقصد فوق العاده عالی برای کوهنوردی در ایران

اگر در استان یزد قرار دارید و به دنبال یک قله جذاب برای صعود هستید ، پیشنهاد ما به شما ، شیرکوه است. شیرکوه در حدود چهارهزار متر ارتفاع دارد و اصلی ترین و راحت ترین مسیر کوهنوردی آن از طریق روستای ده بالا است. لازم به ذکر است ، که در اطراف شیرکوه چشمه های فوق العاده بکری را می توان یافت که خود مسیر صعود و همین طور دامنه های این کوه را فوق العاده جذاب و خاص می کند.

۹-قالی کوه

10 مقصد فوق العاده عالی برای کوهنوردی در ایران

یکی دیگر از مقصد های محبوب کوهنوردی در ایران ، قالی کوه است که در استان لرستان و شهرستان الیگودرز واقع شده است. بلندترین قله قالی کوه در حدود چهار هزار متر ارتفاع دارد ، اما به دلیل مسیر به نسبت آسان خود ، سالانه هزاران کوهنورد را به سمت خود جذب می کند. یکی از جذابیت های قالی کوه ، قرار گفتن بزرگترین دشت لاله های واژگون جهان در قسمت شمالی آن است.

۱۰-قله بینالود

10 مقصد فوق العاده عالی برای کوهنوردی در ایران

بینالود یکی از بلندترین قله های واقع در استان خراسان رضوی است ، که در حدود سه هزار و دویست متر ارتفاع دارد. دو مسیر اصلی برای صعود به قله بینالود وجود دارد که یکی از قسمت شمالی و دیگر از قسمت جنوبی آن می باشد. اگر در ارتباط با فصول مناسب برای صعود این قله سوال داشته باشید ، باید بگوییم که اردیبهشت و خرداد برای فتح بینالود می تواند بسیار مناسب باشد.

پیشنهاد می کنیم حتما” بخوانید: راهنمای جامع خرید باتوم کوهنوردی

 

در این مقاله سعی کردیم تا ۱۰ مقصد فوق العاده عالی برای کوهنوردی در ایران را به شما معرفی کنیم ، در صورت که در ارتباط با این موضوع سوالی دارید ویا قله دیگری را می شناسید ، که می تواند به کامل تر شدن این مقاله کمک کند ، خوشحال می شویم در قسمت زیر کامنت کنید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاه‌ها (0)

*
*