۷ اشتباه در انتخاب رمز گذاری که شما را هدف خوبی برای هک شدن می کند

 ۷ اشتباه در انتخاب رمز گذاری که شما را هدف خوبی برای هک شدن می کند

انتخاب رمز انتخاب رمز

حتما” قبلا” هم درباره این که رمز باید قوی و غیرقابل نفوذ باشد و … شنیده اید. یک جمله معروف در مورد رمز نگاری وجود دارد که می گوید: “رمز باید به گونه ای باشد که کسی با شنیدن آن دیگر نتواند آن را تکرار کند!”. رمزگذاری ضعیف مانند این است که شما همه ی درهای خانه یتان را باز رها کنید و به آن ها قفل نزنید.

اگر تا کنون از خانه شما دزدی نشده ، این به آن معنا نیست که شما می توانید با خیالی راحت از کنار قفل زدن به درب های منزلتان بگذرید ، این طور نیست؟، فقط یک حادثه غیر منتظره در این موارد کافی است تا همه چیز را از دست بدهید. این موضوع در مورد حساب های بانکی و کاربری و هر چیزی که دارای رمز می باشد ، صدق می کند.

شاید یک روز ما ، فراتر از انتخاب نام کاربری و رمز عبور برویم ، اما تا آن روز باید رمزهای ضعیف خود را قوی تر کنید و مطمئن باشید که زمان خیلی کوتاهی را از شما می گیرد.

 مطمئنا” شما جزو افرادی نیستید که همه چیز خود را از دست می دهند در حالی که با یک پیش گیری ساده می توانستند از این اتفاق جلوگیری کنند.

 

بدترین رمزهای سال

نمی توان به راحتی گفت که این موارد ذکر شده بدترین رمزهای سال هستند ، چرا که رمزها کاملا” محرمانه هستند و به صورت کاملا” از آن ها محافظت می شود. با این حال شرکت SplashData با بررسی بیش از ۲میلیون رمز لو رفته ، به آن ها امتیاز دارد و این میان آن ها بدترین رمزها به صورت زیر معرفی شدند:

۱۲۳۴۵۶

Password

۱۲۳۴۵۶۷۸

Qwerty

۱۲۳۴۵

۱۲۳۴۵۶۷۸۹

Football

۱۲۳۴

۱۲۳۴۵۶۷

Baseball

Welcome

۱۲۳۴۵۶۷۸۹۰

Abc123

۱۱۱۱۱۱

۱qz2wsz

Dragon

Master

Monkey

Letmein

Login

Princess

Qwertyuiop

Solo

Passw0rd

Starwars

این رمزها واقعا” خیلی ساده و بسیار قابل حدس می باشند. به عبارتی بهتر است بگوییم کسانی که از این رمزها ( یا رمزهایی شبیه به اینها ) استفاده می کنند ، اصلا” رمز ندارند!. ممکن است باورتان نشود که هکر ها در عرض کمتر از ۵ ثانیه ، چگونه چنین رمزهای ساده ای را هک می کنند.

اگر بخواهیم صادق باشیم باید بگوییم که : اگر رمز شما در بین این رمزها نمی باشد و فکر می کنید که رمز شما بسیار ایمن است و نیازی به تغییر آن ندارید ، باید بگوییم که شما کاملا” در اشتباه هستید! . این رمزها به این دلیل خیلی ساده هستند و بدترین رمزهای سال لقب گرفته اند ، چون کاراکتر ها و اعداد به کار رفته در آنها بسیار ساده در کنار هم چیده شده اند و توسط هکر ها به آسانی قابل هک کردن هستند و رمز شما هم ممکن است به این صورت باشد.

بهتر است حال به سراغ این برویم که چرا این رمزها مناسب نیستند و شما چکار می توانید بکنید تا مطمئن شوید که حساب های کاربری و بانکی شما کاملا” ایمن و مطمئن هستند.

رمز غیر ایمن رمز غیر ایمن

باید برای رمز گذاری و انتخاب رمز از این موارد دوری کنید:

 

۱.رمزهای واضح

۷ عدد از بدترین رمزهای موجود در فهرست معرفی شده را این رمزها تشکیل می دهند: ۱۲۳۴ ، ۱۲۳۴۵ ، ۱۲۳۴۵۶،  ۱۲۳۴۵۶۷، ۱۲۳۴۵۶۷ ،۱۲۳۴۵۶۷۸۹ ، ۱۲۳۴۵۶۷۸۹۰ . می توان گفت شاید می توانستیم ، رمزهای ۱و۱۲و۱۲۳ را هم در فهرست بالا مشاهده کنیم ، تنها اگر بسیاری از وب سایت ها اجبار “حداقل ۴ کاراکتر ” را برای انتخاب رمز قرار نداده بودند.

واضح است که کاربران از این رمزهای عبور(و تغییرات آنها) استفاده می کنند ، چرا که تایپ کردن آنها فوق العاده آسان است ، فقط کافی است که انگشتان خود را روی کیبود از چپ به راست حرکت دهید! . به همین دلیل است که رمزهای qwerty و qwertyuiop هم در داخل لیست قرار دارند.

اما باید توجه کنید ، که رمز به هیچ وجه نباید آسان باشد ، به عبارتی رمزی که آسان و قابل حدس باشد ، اصلا” رمز نیست! . بسیاری از اوقات این نکته مهم توسط افراد فراموش میشود و آنها به دلایل مختلف از جمله : فراموشی رمز های سخت و … زمانی برای انتخاب رمز برای حساب کاربری خود اختصاص نمی دهند.

باید همواره به این جمله توجه کنید که : “انتخاب رمز ساده ، مانند این است که شما برای درب منزل خود ، قفلی انتخاب کرده اید که با هر کلیدی باز می شود!” .

 

۲.رمز عبور پیش فرض

در برخی از سایت ها ، در هنگام ثبت نام ، رمز و نام کاربری به عنوان پیش فرض وجود دارد ، در این موارد برخی کاربران به دلیل تنبلی از تغییر دادن آنها خودداری می کنند ، در حالی که اکیدا” توصیه می شود و انتظار می رود که این رمزعبور توسط کاربران تغییر داده شود.

باید همواره به این نکته توجه داشته باشید که مدت زمانی که برای هکر ها نیاز است تا اینگونه رمزها را هک کنند در حد صفر ثانیه است.

ممکن است که ناخواسته شما برای خود یک حساب کاربری ، با نام و رمزعبور پیش فرض ایجاد کنید ( بیشتر مواقع این نام و رمز عبور به این صورت می باشد admin/admin  admin/password ) در این مواقع حتما” باید نسبت به تغییر آن هرچه سیع تر اقدام کنید و از تاخیر و تنبلی پرهیز کنید.

 

۳.رمزهای کوتاه

رمز کوتاه رمز کوتاه

یکی از ویژگی های مهم رمزهای غیر قابل هک و مستحکم طول آنها می باشد. هر کاراکتر اضافی – چه یک حرف ، یک عدد  ویا یک نماد- امنیت رمز شما را بسیار بالا می برد و باعث می شود که گذرواژه شما به سختی شکسته شود.

می توان گفت که هیچ چیز بدتر از یک رمز عبور کوتاه نمی باشد. اگر به لیست ارائه شده توجه کرده باشید حتما متوجه شده اید که فقط ۳ عدد از آنها دارای بیش از ۸ کاراکتر می باشد( لازم به ذکر است که حتی ۸ کاراکتر هم برای محافظت عالی خیلی کوتاه است!).

پس باید برای حفظ امنیت ، طول رمزهای خود را افزایش دهید! . به عبارتی بهتر است بگوییم که ، هرزمانی که احساس کردید طول رمز شما مناسب و کافی است ، دست نگه دارید و چند کاراکتر به انتهای رمز خود اضافه کنید! .

توجه داشته باشید که همه ی هکر ها بسیار بی رحم هستند و اگر به رمز شما دسترسی پیدا کنند ، حداکثر استفاده را از آن خواهند برد و این روش ( افزایش طول رمز ) یکی از موانع بسیار محکم برای هکر ها می باشد.

 

پیشنهاد ویژه ما به شما: ۷ روش ساده تا از کامپیوتر خود در برابر هکر ها و بدافزار ها محافظت کنید

 

۴.رمزهای بدون عدد یا نماد

با توجه به همه موارد ، یک رمز طولانی بدون نماد و اعداد ، بهتر از رمز کوتاه ، با نماد و اعداد می باشد. و بهتر از همه این ها رمز بلند با نماد و اعداد است که از ضریب امنیتی بسیار بالایی برخوردار است.

دلیل این که تاکید می شود که از اعداد ، حروف و نماد ها استفاده کنید این است که ، اگر شما تنها از حروف برای رمز خود استفاده کنید ، برای هر کاراکتر رمز خود تنها ۲۶ انتخاب دارید ، در حالی که اگر از حروف ، نماد و اعداد استفاده کنید ، برای هر کاراکتر رمز خود ۴۶ انتخاب دارید. و بدیهی است که هر چقدر امکان انتخاب شما برای هر کاراکتر رمز خود بالا رود ، امکان هک شدن رمز شما توسط هکر ها کمتر می شود ، چرا که با این کار رمز خود را مستحکم تر کرده اید.

پس برای مثال می توان گفت:aywiresufzklthfrsیک رمز خوب است ، اماayw4r2s8f8kl43f2sرمز بهتری است و a!w4_2s8#8kl43f2% بهترین رمزی است که می تواند با این طول مورد استفاده قرار گیرد.

اگر به لیست “بدترین رمزهای سال” توجه کرده کنید ، متوجه می شوید که در هیچ کدام از آنها از نمادها استفاده نشده است.

 

۵.رمزهای L33T SP34K

رمز های کاراکتری قابل هک رمز های کاراکتری قابل هک

رمز های کاراکتری

اگر قصد استفاده از اعداد و نماد ها در رمز خود دارید ، باید به این نکته خیلی مهم توجه داشته باشید که : اگر رمز عبور شما حاوی کلمات کامل باشد ، هرگز از اعداد و نماد های مشابه به جای حروف استفاده نکنید.

برای مثال اگر رمز شما cableCABLE است ، a را با @ ، l را با ۱ ،  Aرا با ۴ و E را با ۳ عوض نکنید. ممکن است شما تصور کنید که رمز حاصله –c@b1eC4BL3- بسیار مقاوم تر و ایمن تر از cableCABLE می باشد ، اما هرگز چنین نخواهد بود( به عبارتی چون این رمز بسیار ساده و قابل حدس است ، نمی توان بر روی ایمنی و استحکام آن حساب کرد).

هکر ها می دانند که کاربران دوست دارند ، رمزهای خود را به این صورت تغییر دهند. و مطمئن باشید که هکر ها در حدس های اولیه خود این گونه رمزها را امتحان خواهند نمود. برای مثال اگر نام شما MAHDI است ، M@HD1 همچنان بسیار رمز آسان و قابل حدسی است و به راحتی می تواند توسط هکر ها ، هک شود.

 

۶.رمز بر اساس اطلاعات شخصی

اگر شما جزو افرادی هستید که در رمزهای خود از نام خودتان استفاده می کنید ، تنها چیزی که باید به شما بگوییم این است که ، هرگز این کار را انجام ندهید و در صورتی که رمز خود را اینگونه انتخاب گرده اید ، هرچه سریع تر نسبت به تغییر آن اقدام نمایید.

توجه داشته باشید که رمزی ایمن و مستحکم است که هیج ارتباطی به اطلاعات شخصی شما نداشته باشد.

بسیار واضح است که بسیاری از افراد ، علاقه زیادی به  baseballوfootball دارند و همان طور که ملاحظه کردید هر دوی این ها در لیست ارئه شده موجود بودند. بنابراین اگر شما طرفدار پروپاقرص یک ورزش هستید ، توجه کنید که این گونه کلمات هم به راحتی قابل حدس هستند و نباید به عنوان رمز انتخاب شوند.

توجه داشته باشید ، از آنجایی که برخی اطلاعات شخصی شما در فضای مجازی به آسانی قابل یافتن هستند( به طور مثال از طریق Bio اینستاگرام ، تلگرام و…) نباید از رمزهایی که شامل اطلاعات شخصی شما هستند استفاده کنید ، چرا که از این روش و روش های دیگر موجود ، هکر ها بسیار سریع و آسان می توانند رمزهای شما را هک کنند.

لازم به ذکر است که شما می توانید از وب سایت های تولید رمز نیز برای انتخاب رمز خود کمک بگیرید( البته لازم است که آنها را کمی تغییر دهید) ، به طور مثال از وبسایت http://www.littlelite.net/pwdgen// برای تولید رمز استفاده کنید.

رمزساز رمزساز

پیشنهاد ویژه ما به شما: ۱۰ ترفندی که افراد موفق برای حفظ آرامش در موقعیت های پر استرس انجام می دهند

 

۷.الگو های رمزی

همواره باید توجه داشته باشید که تا حد امکان از الگو های رمزی استفاده نکنید ، چرا که با توجه به این که تنها چیزی که برای حفظ این نوع رمز های نیاز است ، حافظه عضلانی است ، به سادگی می توانند توسط افراد مختلف مورد سوء استفاده قرار بگیرند.

در صورتی که از الگو های رمزی استفاده می کنید ، توصیه اکید کارشناسان مینی بیاب به شما این است که از الگو های رمزی واضح استفاده نکنید و همواره سعی کنید از رمز هایی استفاده کنید که در صورتی که یکبار توسط شخصی مشاهده شد ،  همان شخص نتواند آنرا تکرار کند.

 

 ساختن رمز مستحکم بسیار آسان است!

انتخاب رمز آسان است انتخاب رمز آسان است

یکی از راه هایی که باید برای ، تامین امنیت دستگاه و حساب خود انجام دهید ، تایید دومرحله است. توجه داشته باشید که امروزه اکثر حساب های کاربری و بانکی از تایید دومرحله ای استفاده می کنند.

آخرین نکته این این است ، که شما باید یک رمز عبور منحصر به فرد برای هر یک از حساب های خود داشته باشید. ممکن است مدیریت این رمز ها در ابتدا غیر ممکن به نظر برسد ، اما رفته رفته این کار برای شما بسیار آسان خواهد شد.

حرف آخر ، این که همواره سعی کنید عادات امنیتی خوب را برای خود ایجاد کنید ، با این کار بسیار به آرامش و آسایش خود کمک خواهید کرد.

 

پیشنهاد ویژه ما به شما: ۱۰نوع رایج دوربین های امنیتی-مزایا و معایب آنها

 

کیفیت نوشته
کامل بودن نوشته
میانگین

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

دیدگاه‌ها (۰)

*
*