۱۰ مهارت کمک های اولیه به کودکان که والدین باید بدانند!

۱۰ مهارت کمک های اولیه به کودکان که والدین باید بدانند!

پدران و مادران عزیز ، ممکن است ما به اندازه متخصصان و پزشکان ، مهارت نداشته باشیم ، اما کسب مهارت کمک های اولیه می تواند در شرایط خاص ، تایین کننده باشد. در این مقاله ۱۰ مورد از مهارت کمک های اولیه که بسیار رایج هستند را خواهید آموخت.

۱-برش

کمک های اولیه کمک های اولیه

در این مواقع باید خونریزی را با فشار دادن محکم ، یک پارچه تمیز بر روی زخم نگه دارید. بعد از بند آمدن خونریزی باید ، محل بریده شده را با آب و صابون شتسشو دهید ، بعد از این کار برای ادامه کمک های اولیه باید زخم را با گاز باندی خشک کنید و در انتها با استفاده از الکل و یا بتادین محل زخم را از هرگونه آلودگی پاک نمایید.

 

۲-سوختگی

کمک های اولیه کمک های اولیه

باید برای کمک های اولیه ، محل سوختگی را با استفاده از یکی از روش های زیر ، خنک کنید:

-زخم را زیر آب سرد بگیرید و یا از کمپرس آب یخ استفاده نمایید.

-از حوله مرطوب و خنک را روی محل سوختگی قرار دهید.

-در صورتی که سوختگی کوچک باشد ، می توانید از گاز استریل و پماد برای محل سوختگی استفاده نمایید.

 

حتما بخوانید: ۱۴ روش دفاع شخصی که می تواند زندگی شما را نجات دهد

 

۳-نیش زدگی

کمک های اولیه کمک های اولیه

البته ، درمان و کمک های اولیه نیش زدگی ، بستگی به این دارد که توسط چه حشره ای اتفاق افتاده باشد ، باوجود این چند راهنمایی کلی برای این مورد وجود دارد:

-برای نیش زنبور ، ابتدا باید نیش زنبور را از پوست خارج نمایید ، برای این کار می توانید از ناخن ، یک تکه نخ و یا کارت اعتباری استفاده نمایید.

-بعد از انجام مرحله بالا ، باید با استفاده از کمپرس یخ ، درد را کاهش دهید ، خنک نمودن محل نیش زدگی خارش و سوزش را کم خواهد کرد.

-توجه داشته باشید ، اگر فرزندتان به طور ناگهانی دچار تنگی نفس ، سرفه ویا تغییر صدا کردید ، به نیش زنبور آلرژی دارد ، در این مواقع باید بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

 

پیشنهاد ویژه: چگونه در جنگل زنده بمانیم؟

 

۴-سایش

کمک های اولیه کمک های اولیه

معمولا” این نوع زخم در کودکان بسیار زیاد اتفاق می افتد ، چرا که کودکان معمولا” در حال بازی کردن هستند و ممکن است در صورت برخورد با زمین ویا هر شی سختی این نوع زخم ایجاد شود.

برای کمک های اولیه ، کاهش درد و درمان این نوع زخم راه حل های مختلفی وجود دارد که میتوانید قبل از مراجعه به پزشک انجام دهید:

-در ابتدا باید محل زخم را به خوبی تمیز نمایید ، به طوری که دیگر هیچگونه آلودگی و یا شی خارجی قابل ملاحظه نباشد.

-بعد از انجام مرحله بالا باید از خونریزی جلوگیری نمایید ، برای انجام این کار باید محل زخم شدن را بالا نگه دارید و روی زخم را با پارچه تمیز فشار دهید ، همچنین می توانید از گاز استریل و باند استفاده نمایید.

-توجه نمایید در صورتی که محل زخم وسیع است باید با استفاده از کرم ضد عفونی کننده ، الکل و یا بتادین ، محل زخم را ضد عفونی نمایید.

 

حتما بخوانید: هشدار امنیتی برای محفوظ نگه داشتن فرزندتان

 

۵-شکستگی

-در مرحله اول باید اندام آسیب دیده را در ثابت نگه دارید ، برای این کار می توانید از یک تکه چوب استفاده کنید.

-برای کاهش درد و تورم از کمپرس یخ استفاده نمایید.

-در صورتی که بر اثر شکستگی ، نشانه هایی از آسیب رساندن استخوان به پوست را مشاهده می نمایید ، کودک را توسط یک پتو ، گرم نگه دارید.

۶-CPR

CPR ویا احیاء قلب و عروق یک مهارت کلیدی در برگرداندن تنفس به کودکانی است که نفس نمی کشند. برای یادگیری این مهارت ( از مهارت های کمک های اولیه ) می توانید این ویدئو را مشاهده نمایید.

۷-خون دماغ

کمک های اولیه کمک های اولیه

-به فرزند خود بگویید که سر خود را به سمت پایین خم کنند و آرامش خود را حفظ نماید.

-لباس های تنگ اطراف گردن را بردارید.

-بعد از انجام مراحل بالا ، باید یک دستمال کاغذی ویا یک پارچه تمیز را پایین تر از بینی کودک قرار دهید و به مدت ۱۵ دقیقه با فشار ملایم در جلوی بینی نگه دارید ، فشار را به هیچ وجه در کمتر از ۱۵ دقیقه متوقف نکنید حتی اگر می خواهید چک کنید که آیا خون ریزی بند آمده است یا نه ، این کار می تواند خونریزی را طولانی تر نماید.

 

ویژه شما: ۱۰ ترفندی که افراد موفق برای حفظ آرامش در موقعیت های پر استرس انجام می دهند

 

۸-تشنج

-هر جسم مانند: اسباب بازی ، پتو و… را از اطراف دور کنید ، چرا که ممکن است در هنگام تشنج به او صدمه بزند.

-دمای بدن کودک را کم کنید.

-پنجره ها را بازکنید و سعی کنید تا محیط تهویه مناسبی داشته باشد.

-بعد از اتمام تشنج باید به کودک کمک کنید تا به پهلو بخوابد و سر خود را به عقب برگرداند.

۹- خفگی

کمک های اولیه کمک های اولیه

در این گونه موارد باید برای کمک های اولیه سعی کنید تا متناسب با سن کودک موارد زیر را انجام دهید:

-برای کودکان زیر یک سال: در این مواقع باید با کف دست به پشت کودک (بین دو کتف) ضربه وارد کنید ، این ضربه زدن را تا ۵ بار ادامه دهید. در صورتی که با انجام این کار شی گیر کرده بیرون نیامد ، کودک را به پشت بخوابانید و انگشت میانی دو دست خود به وسط جناغ سینه کودک قرار داده و تا ۵ بار فشار وارد نمایید.

مراحل گفته شده را تا بیرون آمدن شی گیر کرده ، یکی در میان انجام دهید.

-برای کودکان ۱ تا ۳ سال: در این موارد باید دستان خود را بر روی هم قرار داده و بر قسمت پایین قفسه سینه فشار دهید( توجه داشته باشید تا فشار ها خیلی سریع صورت گیرند) این کار را تا ۵ باز انجام دهید( در صورتی که هنوز شی گیر کرده بیرون نیامده بود دوباره این کار را تکرار کنید).

-برای کودکان بالای ۳ سال: در این موارد باید در پشت کودک خود قرار گیرید و یکی از دستان خود را مشت کردن و با دست دیگر دور شکم کودک حلقه کنید ، بعد از این که مطمئن شدید انگشت شصت شما بالا تر از ناف کودک قرار دارد ، بعد ، تا ۵ بار فشار سریع به سمت داخل و بالا وارد نمایید.

توجه داشته باشید تا از فشار دادن قفسه سینه خودداری نمایید ، چرا که ممکن است باعث شکستگی شود.

 

۱۰-برق گرفتگی

کمک های اولیه کمک های اولیه

اولین کاری در این موارد باید انجام دهید ، این است که منبع برق را هرچه زودتر قطع کنید. برای این کار باید به کنتور برق مراجعه نمایید و یا با استفاده از یک قطعه چوب و یا پلاستیک سیم برق را دور کنید(مراقب خود باشید!).

بعد از انجام مراحل بالا باید زبان فرد برق گرفته را در صورتی که به عقب بازگشته باشد ، به جای خود بازگردانید تا مسیر تنفس باز شود.در صورتی که تنفسی را حس نمی کنید عملیات احیا را باید شروع کنید.

بعد از این کار باید ، با اورژانس تماس بگیرید و تا رسیدن آن ها ، درصورتی که زخمی را مشاهده می کنید ، به پانسمان ان بپردازید.

 

پیشنهاد ویژه برای شما: چگونه برای خود دوربین مخفی بسازیم؟

 

کیفیت نوشته
کامل بودن نوشته
میانگین

 

[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

دیدگاه‌ها (۰)

*
*