چگونه از شمشیر سامورایی خود مراقبت کنیم؟

نگه داری شمشیر سامورایی برای کلکسیونرها ویا رزمی کاران مبتدی می تواند بسیار ترسناک باشد ، چرا که همه ی شمشیر های کاربردی از فولاد ساخته می شوند و به همین دلیل ، به سادگی (در صورت قرار گرفتن در معرض آب ویا رطوبت) می توانند زنگ بزنند. همچنین عملیات نگه داری و مراقبت از شمشیر ، باید به نحوه صحیح انجام شود ، چرا که در غیر این صورت ، ممکن است دفعه بعدی که قصد دارید شمشیر کاتانای خود را تمیز کنید ، با لکه های سیاه ویا قرمز بر روی تیغه آن روبرو شوید ، که بسیار وحشتناک خواهد بود. از همین رو قصد داریم در ادامه این مقاله ، تکنیک های مراقبت و تمیزکاری شمشیر سامورایی را به شما آموزش داده و راز های آن را بیان کنیم ، بنابراین حتما” تا انتها همراه ما باشید.

کیت تمیز کننده شمشیر سامورایی!

چگونه از شمشیر سامورایی خود مراقبت کنیم؟

حتما” شما تا کنون جعبه های چوبی ، که اشیاء مرموزی در داخل آن وجود دارد را دیده اید (در اصطلاح به این جعبه ها ، کیت تمیز کننده شمشیر می گویند). در ادامه لیستی از ابزار هایی که می توانید در داخل این جعبه ها پیدا کنید را ، برای شما آماده کرده ایم:

-چکش کوچک برنجی: این ابزار به شما کمک می کند ، تا بتوانید “مکوگی” ویا پین هایی که در دسته شمشیر وجود دارد را جدا سازی کنید.

-روغن چوجی: یک نوع روغن خاص است ، که با ترکیب روغن میخک و همین طور روغن معدنی به دست می آید.

-توپ پودر اوچیکو: یک محفظه توپی مانند است ، که به صورت سنتی با پودر سنگ آهن پر می شود.

-رایس پیپر: یک نوع ورقه خاص است ، که روغن را جذب خود کرده و با استفاده از آن می توانید تیغه شمشیر را تمیز کنید.

جایگزین کیت تمیز کننده شمشیر کاتانا!

چگونه از شمشیر سامورایی خود مراقبت کنیم؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید ، امروزه اغلب کیت ها از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند و همین طور دسترسی به آن ها نیز در داخل ایران دشوار و گران است. از همین رو ، قصد داریم در ادامه به شما آموزش دهیم ، که چطور می توانید یک کیت تمیز کننده شمشیر برای خود جمع آوری کرده و از آن برای مراقبت و نگه داری از شمشیر سامورایی استفاده نمایید.

-برای خارج کردن پین دسته شمشیر ، استفاده از یک میخ کند و همین طور یک چکش کوچک می تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد.

-شما می توانید روغن چوجی را خودتان درست کنید ، اما در ادامه در ارتباط با این موضوع مفصل صحبت می کنیم.

-به جای توپ پودر اوچیکو ، می توانید از پودر تالک استفاده کنید ، که کاربرد آن گرفتن روغن اضافی از روی تیغه ، قبل از خشک کردن آن است.

-رایس پیپر را  هم می توانید به سادگی با یک پارچه سفید ، نرم و تمیز جایگزین کنید.

راه حل ساده برای مراقبت از شمشیر!

چگونه از شمشیر سامورایی خود مراقبت کنیم؟

در قسمت بالا ، تمامی جایگزین های کیت اصلی برای تمیزکاری و مراقبت از شمشیر سامورایی را بیان کردیم ، اما واقعیت این است که برای تمیز کردن شمشیر خود ، فقط باید به دو نکته که در ادامه بیان می کنیم عمل کنید.

نکته اول

تنها کاری که باید انجام دهید ، این است که یک روغن مناسب و در دسترس پیدا کنید ، که بتوان به راحتی با استفاده از یک پارچه ، آن را روی تیغه شمشیر مالید. روغن پوجی از جمله روغن های سنتی و خوشبو است که زمان های قدیم بسیار پر استفاده بوده است ، اما امروزه ترجیحا” بهتر است از روغن موتور ۳در۱ ، روغن سینگر ، روغن معدنی ویا حتی اسپری روان کننده WD-40 استفاده کنید.

نکته دوم

همان طور که می دانید ، همواره پیشگیری بهتر از درمان است. بنابراین بهتر است ، از قرار گرفتن تیغه شمشیر در معرض آب و رطوبت همواره جلوگیری کنید و محل نگه داری شمشیر را طوری انتخاب کرده و تنظیم کنید ، که هیچ گونه رطوبت و مایعاتی امکان تماس با تیغه آن را نداشته باشد. همچنین بهتر است دوره های تمیز کردن و نگه داری از شمشیر را کوتاه تر کنید تا در صورت بروز لکه ، بتوان قبل از جدی تر شدن ماجرا ، مسئله را رفع کرد.

نکات مهم نگه داری و مراقبت از شمشیر سامورایی!

چگونه از شمشیر سامورایی خود مراقبت کنیم؟

-توجه داشته باشید که هدف از استفاده روغن بر روی تیغه ، صرفا” جلوگیری از زنگ زدن آن می باشد ، بنابراین مقدار روغنی که استفاده می کنید نباید زیاد باشد ، چرا که می تواند به “سایا” آسیب وارد کند. به عبارتی ، در صورتی که روغن روی تیغه را می توانید ببینید ، مقدار آن زیاد است و باید میزان روغن را کاهش دهید.

-به این نکته توجه کنید ، که به هیچ عنوان نباید از روغن خوراکی برای تمیزکاری تیغه شمشیر سامورایی و جلوگیری از لکه شدن آن استفاده کنید.

-دوره تمیز کاری و مراقبت از شمشیر به طور مستقیم به موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی بستگی دارد ، اما به صورت کلی ، تمیز کردن شمشیر هر ۳۰الی۵۰ روز ایده آل است.

-پس از تامشی گیری ویا استفاده از تیغه شمشیر برای برش مواد ارگانیک (ازجمله انواع میوه و…) حتما” باید تیغه را خشک ، تمیز و سپس مجدد چرب کنید ، چرا که در غیر این صورت ، تیغه می تواند به سرعت لکه دار شده و آسیب ببیند.

-اگر از شمشیر در خانه ویا محل کار خود به عنوان یک کالای زینتی استفاده می کنید ، بهتر است برای محافظت طولانی مدت از تیغه ، از موم رنسانس استفاده کنید. این نوع موم ، یک پولیش میکرو کریستالی بسیار باکیفیت است ، که می تواند برای مدت های طولانی ، از تیغه در برابر احتمال زنگ زدگی ویا لکه شدن مراقبت کند.

پیشنهاد می کنیم حتما” بخوانید: آشنایی کامل با اجزای شمشیر سامورایی کاتانا

 

در این مقاله سعی کردیم به شما آموزش دهیم ، که چطور می توانید از شمشیر سامورایی خود مراقبت کرده و آن را تمیزکاری کنید. در صورتی که در ارتباط با این موضوع سوالی دارید ویا نکته ای را می دانید ، که می تواند به کامل تر شدن این مقاله کمک کند ، خوشحال می شویم در قسمت زیر کامنت کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاه‌ها (0)

*
*