انواع شمشیر های جنگی و تصاویر آن ها

همان طور که می دانید در طول تاریخ مردمان سرزمین های گوناگون با فرهنگ های متفاوت ، برای دفاع از ارزش ها ، سرزمین ، اموال و خانواده خود ویا دلایل دیگر مانند: قدرت طلبی ، کشور گشایی و… به جنگ با افراد دیگر روی آورده اند. در این جنگ ها ، طبیعتا” به ابزار های جنگی مانند: شمشیر ، زره ، نیزه ، سپر و… نیاز بوده که طراحی ، نوع و جنس آن ها بسته به مناطق جغرافیایی و عوامل دیگر ، با هم متفاوت بوده است. حال در این مقاله قصد داریم انواع شمشیر های جنگی ، از شمشیر های دزدان دریایی گرفته تا شمشیر های ژاپنی را به شما معرفی کرده و به طور خلاصه با آن ها آشنا شویم. بنابراین حتما” تا انتها ، همراه ما باشید.

۱-شمشیر دائو!

شمشیر دائو

شمشیر دائو یک شمشیر مخصوص چینی ها است که برای سالیان سال از آن استفاده می کردند. این شمشیر همان طور که از تصویر آن نیز پیداست ، تیغه پهنی داشته و به همین دلیل برای ضربات سنگین مناسب می باشد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید ، از این نوع شمشیر در ورزش وشو نیز استفاده می شود که علت آن تعادل خوب شمشیر دائو و همین طور قابلیت مانور دهی بالای آن است.

۲-شمشیر کاتلس!

شمشیر کاتلس

شمشیر کاتلس یک شمشیر زیبا و خوش فرم است که بیشتر توسط دزدان دریایی استفاده می شده است. همان طور که از تصویر این محصول نیز پیداست ، در قسمت دسته آن یک گارد ۳۰۰ درجه ای تعبیه شده است تا از دست جنگجو در برابر ضربات فرد مقابل محافظت شود.

۳-شمشیر اسپارتان!

شمشیر اسپارتان

یکی دیگر از انواع شمشیر های جنگی ، شمشیر اسپارتان است. این شمشیر یک شمشیر یونانی است که در آن ، شکل تیغه به صورت خاص و همین طور پهن طراحی شده است. علت طراحی این چنینی تیغه در این شمشیر ، وارد کردن ضربات موثر و کشنده بر فرد مقابل در جنگ ها بوده است.

۴-شمشیر فالکاتا!

شمشیر فالکاتا

شمشیر  فالکاتا مربوط به روم باستان است ، که در آن فرم تیغه خاص بوده و در اواسط آن کمی تو رفتگی مشاهده می شود. این نوع تیغه به دلیل طراحی خاص خود می تواند صدمات موثری در جنگ ها وارد نماید. در این نوع شمشیر ، معمولا” در قسمت دسته از یک گارد استفاده می شود تا از سر خوردن شمشیر از دست جنگجو جلوگیری شود.

۵-شمشیر جیان!

شمشیر جیان

این شمشیر از جمله سلاح های قدیمی جنگجو های چینی است ، که تیغه آن به صورت دولبه طراحی و ساخته می شده است. این نوع شمشیر به دلیل وزن مناسب خود ( بین ۸۰۰تا۹۰۰گرم ) بین جنگجو ها بسیار محبوب بوده است ، چرا که حمل و نقل و همین طور قابلیت مانوردهی با آن آسان می باشد.

۶-شمشیر خوپش!

شمشیر خوپش

شاید برایتان جالب باشد که بدانید ، شمشیر خوپش (که یکی از انواع شمشیر های جنگی می باشد) مربوط به ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است که در مصر باستان کاربرد داشته است. این سلاح با الهام از داس ساخته شده و شکل ظاهری خاصی دارد که جنگجویان از آن برای به دام انداختن بازوی حریف ویا انداختن سپر از دست فرد مقابل استفاده می نمودند.

۷-شمشیر مسر!

شمشیر مسر

این نوع شمشیر از جمله سلاح های محبوب بین قرن ۱۴ تا ۱۶ بوده است که بیشتر در اروپا و کشور آلمان مورد استفاده قرار می گرفته است. این سلاح همان طور که از تصویر آن نیز پیداست ، به صورت تک لبه ساخته شده و به دلیل پهنای مناسب تیغه ، وارد کردن ضربات کاری به دشمن در جنگ ها با استفاده از این شمشیر آسان بوده است.

۸-شمشیر اسکیمیتار!

شمشیر اسکیمیتار

این نوع شمشیر را می توان یه نوع شمشیر عربی به حساب آورد ، البته از این شمشیر در اواسط قرن شانزدهم در اروپا نیز استفاده می شده است. این شمشیر همان طور که از تصویر آن نیز پیداست ، قوس نسبتا” زیادی دارد که امکان استفاده راحت تر از شمشیر را برای جنگجو به ارمغان می آورد.

۹-شمشیر دراگون!

شمشیر دراگون

این نوع شمشیر در واقع سلاح تزئینی است که در گذشته و حتی حال حاضر از آن برای موارد دکوراتیو استفاده می شده است. همان طور که از تصویر این شمشیر نیز پیداست ، در ساخت تیغه و دسته آن ظرافت زیادی به کاربرده شده است ، که خود عامل اصلی زیبایی و نوع کاربرد این شمشیر است.

۱۰-شمشیر نینجا!

شمشیر نینجا

شمشیر نینجا ، همان طور که از نام آن نیز  پیداست توسط نینجا ها مورد استفاده قرار می گرفته است. این نوع شمشیر جهت حمل آسان ، تیغه کوتاه تری نسبت به شمشیر های سامورایی دارد. علاوه بر این ، نوع تیغه شمشیر های نینجا به صورت صاف و بسیار برنده ساخته می شود تا به جنگجو این امکان داده شود که حریف خود را سریع از پای درآورد.

۱۱-شمشیر آگین کورت!

شمشیر آگین کورت

همان طور که می دانید ، جنگ آگین کورت در واقع یک جنگ صدساله بین انگلیسی ها و فرانسوی ها بوده است که در نهایت با پیروزی انگلیس به پایان رسید. نام این شمشیر انگلیسی نیز دقیقا” از همین جنگ گرفته شده است که طراحی ساده ای داشته و تیغه آن به صورت دولبه ساخته می شود.

۱۲-شمشیر بسکت هیلت!

شمشیر بسکت هیلت

شمشیر بستک هیلت ، یکی دیگر از انواع شمشیر های جنگی است که به محافظت از دست به صورت کامل مشهور می باشد. این نوع شمشیر در قرن های ۱۶تا۱۸ به عنوان سلاح جنگی کاربرد داشته که هم به صورت تک لبه و همین طور دولبه ساخته می شود.

۱۳-شمشیر شارلمانی!

شمشیر شارلمانی

شارلمانی فردی است که برای اولین بار از زمان امپراتوری روم ، اکثریت اروپای غربی را (در اوایل قرون وسطی) متحد کرد و همین دلیل به او لقب پدر اروپا را دادند. این فرمانده بزرگ ، اولین امپراطور مقدس روم شد و امپراتوری کارولینگ را بنیان نهاد. شمشیر او نیز به همین دلیل بسیار شهرت یافته است که مطابق با تصویر می باشد.

۱۴-شمشیر اسکاتلندی!

شمشیر اسکاتلندی

همان طور که از تصویر این سلاح نیز پیداست ، این شمشیر به صورت دولبه ساخته شده و همین طور طول دسته آن به منظور امکان استفاده توسط یک ویا هر دوست بلند در نظر گرفته می شود. البته به دلیل وزن بالای این شمشیر و همین طور طول بلند تیغه آن ، معمولا” از شمشیر اسکاتلندی به صورت دو دستی استفاده می شود.

۱۵-شمشیر اکس کالیبور!

شمشیر اکس کالیبور

حتما” داستان شاه آرتور و شمشیر داخل سنگ را شنیده اید که در آن آرتور با بیرون کشیدن شمشیر از سنگ ، لیاقت خود برای فرمانروایی را ثابت کرد. این شیمشیر نیز الهام گرفته از شمشیر شاه آرتور است که به نوعی می توان آن را یک شمشیر صلیبی در نظر گرفت.

۱۶-شمشیر گریت!

شمشیر اکس کالیبور

به طور کلی به شمشیر های بزرگ و سنگین در اصطلاح شمشیر گریت گفته می شود که در  جنگ ها توسط افراد قوی هیکل مورد استفاده قرار می گرفته است. شمشیری که در تصویر مشاهده می کنید نیز یک شمشیر گریت است که به نوعی دارای دو دسته است. این نوع شمشیر را به دلیل وزن و طول زیاد ، به صورت دو دسته ساخته اند تا امکان حمل و استفاده از آن برای جنگجو ها آسان تر شود.

۱۷-شمشیر ماسکتیر!

شمشیر ماسکتیر

قبل از وقوع انقلاب در فرانسه ، گروهی از سواره نظام به خانواده سلطنتی خدمت می کردند که در آن زمان ، به علت مهارت بالا خود بسیار مشهور بودند. آن گروه از شمشیر ماسکتیر در جنگ ها استفاده می کردند که قدرت مانور و برندگی زیادی را در اختیار آن ها قرار می داد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید رمان سه تفنگدار نیز در ارتباط با این گروه (پس از انحلال) نوشته شده است.

۱۸-شمشیر رومی!

شمشیر رومی

شمشیر رومی یکی از انواع شمشیر های جنگی است که ، جنگجویان رومی ، از آن در نبرد های خود استفاده می نمودند. این نوع شمشیر در ابتدا و انتهای دسته خود دارای ۲ برجستگی است تا احتمال سر خوردن و سقوط شمشیر از دست جنگجویان را کاهش دهد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در فیلم گلادیلاتور نیز از این شمشیر استفاده شده است.

۱۹-عصاهای شمشیری!

عصاهای شمشیری

در قرن های ۱۸ تا ۱۹ که محبوبیت کمی برای حمل شمشیر ایجاد شده بود، شمشیربازان و حتی زنان به واسطه مخفی کردن تیغه شمشیر در داخل عصا ، آن را با خود حمل می کردند. این اختراع در زمان خود از محبوبیت بسیار بالایی برخودار شده بود ، چرا که همزمان قابلیت های یک عصا و شمشیر را در اختیار فرد قرار می داد.

۲۰-شمشیر وایکینگ!

شمشیر وایکینگ

همان طور که از نام این شمشیر نیز مشخص است ، این سلاح توسط وایکینگ ها مورد استفاده قرار می گرفته است.

۲۱-شمشیر کاتانا!

شمشیر کاتانا

کاتانا از جمله شمشیرهای مورد استفاده توسط سامورایی های ژاپنی بوده است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید استحکام و زیبایی این محصول منحصر به فرد بوده و نوع طراحی آن نیز بیشتر برای بریدن اجزای بدن می باشد تا زخمی کردن آن. امروزه نیز بیشتر از این نوع شمشیر سامورایی برای انجام ورزش های رزمی استفاده می شود.

۲۲-شمشیر شیراسایا!

شمشیر شیراسایا

شمشیر های شیراسایا در واقع به شمشیر های مخفی گفته می شود که غالبا” از نظر ظاهر قابل تشخیص نمی باشند. معمولا” بر روی این گونه شمشیر تزئینات خاصی انجام نمی شوند تا جلب توجه نکند.

۲۳-شمشیر تای چی!

شمشیر تای چی

این نوع شمشیر ، از انواع شمشیر های جنگی بوده که توسط جنگ جویان چینی مورد استفاده قرار می گرفته است. شمشیر تای چی به تیغه صاف ، نازک و دولبه خود مشهور است ، که می توانند آسیب های موثری به دشمن وارد کنند. امروزه بیشتر از این نوع شمشیر ها جهت تمرینات رزمی استفاده می شود.

۲۴-شمشیر تانتو!

شمشیر تانتو

شمشیر های تانتو در واقع زیر مجموعه شمشیر های سامورایی کاتانا هستند که در آن ، طول تیغه معمولا” ۳۰ سانتی متر است.

۲۵-شمشیر واکی زاشی!

شمشیر واکی زاشی

واکی زاشی نیز یک نوع شمشیر کاتانا است که در آن معمولا” طول تیغه بین ۳۰ تا ۶۰ ساخته می شود.

در این مقاله سعی کردیم انواع شمشیر های جنگی را مورد بررسی قرار داده و آن ها را به شما معرفی کنیم ، در صورتی که در ارتباط با این موضوع سوالی دارید و یا می خواهید نکته ای را به نکات فوق اضافه کنید ، حتما” در قسمت زیر کامنت بگذارید.

دیدگاه‌ها (0)

*
*