۱۴ روش دفاع شخصی که می تواند زندگی شما را نجات دهد _ امنیت شخصی

ما همواره اخبار صدمه دیدن افراد را در طی باج گیری و یا دعوا شنیده ایم ولی همیشه این تصور را داریم که هیچ وقت این اتفاق برای ما رخ نخواهد داد و همیشه این اتفاقات برای دیگران است. اما این تصور کاملا” اشتباه بوده و باید به یاد داشته باشید که هیچ کسی از این اتفاقات در امان نیست و ممکن است این اتفاقات برای هر کسی اتفاق بیفتد.

کارشناسان همواره این اعتقاد را دارند که همیشه و همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و به همین دلیل در ادامه ، ۱۴ روش دفاع شخصی موثر را جمع آوری نموده ایم که با استفاده از این روش ها می توانید امنیت خود را تضمین کنید. بنابراین خواندن این مقاله را از دست ندهید.

 

 

۱)دستتان را درست مشت کنید!

امنیت شخصی امنیت شخصی

نکته ای که در مبارزه و دفاع شخصی همواره از اهمیت بالایی برخوردار است ، نحوه مشت کردن دست ها است. باید هنگام مشت کردن دستانتان سعی کنید که انگشت شصت در معرض ضربه قرار نگیرد. توجه داشته باشید که این بدان معنی نیست که انگشت خود را در زیر انگشتان دیگر پنهان کنید ، چرا که این کار ممکن است باعث شکستگی انگشت شصت شما شود.

کف دست خود را نیز در مبازرات دست کم نگیرید ، شاید برایتان جالب باشد که بدانید ، با استفاده از کف دست می توان ضربات بسیار محکم و موثری وارد نمود.

 

۲)چگونه از طناب بسته شده دور مچ دست خلاص شویم؟

امنیت شخصی امنیت شخصی

یک نکته مهم برای رها شدن از طناب بسته شده در دور دست ، ایجاد کردن فضای خالی در هنگام بسته شدن دست ها می باشد. اگر سایر قسمت بدن شما نیز بسته شده باشد ، سعی کنید مرتبا” نفس عمیق بکشید تا دیافراگرم شما منبسط شود. همواره به یاد داشته باشید که ایجاد فضای خالی بین طناب های بسته شده ، شانس فرار را برای شما افزایش می دهد.

 

۳)چگونه از چسب پیچیده شده دور دست رها شویم؟

امنیت شخصی امنیت شخصی

اگر دست های شما توسط چسب بسته شود ، می توانید خیلی راحت آن را باز کنید. برای این کار کافی است ، قسمت نرم کف دستان خود را به هم اهرم نمایید و بعد نیروی زیادی را وارد کنید ، با این کار خیلی آسان و سریع می توانید از این نوع بند رها شوید. مشابه همین روش را می توانید برای باز کردن چسب بسته شده به پا استفاده کنید.

 

۴)ناحیه های آسیب پذیر بدن را به خاطر بسپارید!

امنیت شخصی امنیت شخصی

از جمله موارد مهمی که باید در دفاع شخصی با آن آشنایی داشته باشید ، نقاط حساس بدن انسان می باشد.

اگر شما از لحاظ جسمی ضعیف تر از شخص روبروی خود هستید ، باید به نقاط آسیب پذیر بدن توجه داشته باشید. در این موقعیت ها باید هر آنچه که نیرو دارید ضربه وارد کنید و باید این ضربات را به صورت هدفمند به نقاط حساس بدن وارد نمایید. به یاد داشته باشید که مکث زیاد نشانه عدم اعتماد به نفس شما است و این باعث جریح تر شدن طرف مقابل شما می شود.

 

۵)از ردیاب های دارای دکمه SOS استفاده نمایید!

امنیت شخصی امنیت شخصی

یکی دیگر از روش هایی که با استفاده از آن نیز می توانید امنیت خودتان را بالاتر ببرید ، استفاده از دستگاه های دارای دکمه SOS ، مانند ردیاب های شخصی می باشد. اغلب این نوع ردیاب ها دارای دکمه ای بر روی خود هستند که با فشار دادن آن می توانید بلافاصله موقعیت و وضعیت اضطراری خود را به ۳ نفر اطلاع داده و خیلی سریع نجات داده شوید. این سه نفر می تواند: دوست صمیمی ، همسر و یا والدین شما باشد. البته توجه داشته باشید که این نوع دستگاه ها بیشتر برای کودکان و سالمندان مورد استفاده قرار می گیرند.

این نوع ردیاب ها را می توانید از فروشگاه اینترنتی مینی بیاب تهیه نمایید.

 

حتما بخوانید: ۱۰ توصیه ضروری برای محافظت از کودکان

 

۶)کلمات رمزی اختراع کنید!

امنیت شخصی امنیت شخصی

قطعا” برای شما هم در کودکی پیش امده است که کلمات و گاه یک زبان رمزی جدید اختراع کرده و با استفاده از کلمات نامربوط ، مفاهیم خاصی را منتقل کنید. کافی است که همین الان هم دست به این کار بزنید! . اوقاتی را برای اختراع این رمز ها با والدین و یا همسر خود سپری کنید ، مطمئنا” این رمز ها در آینده به کار شما خواهد آمد.

 

۷)از قطعات فلزی استفاده کنید!

امنیت شخصی امنیت شخصی

از هر شی ای که می تواند کمک کند ، استفاده کنید. به عنوان مثال می توانید از کیف پول خود به عنوان سپر ، برای جلوگیری از برخورد چاقو ( فقط توجه داشته باشید که نزدیک به بدن خود نگه ندارید ) ، از شال خود برای پرت کردن حواس شخص مقابل خود ( کافی است که شال خود را به سمت صورت شخص مقابل خود پرتاب کنید) و یا از هر چیز دیگری مانند: چتر ، کیسه و… که می تواند برای تامین امنیت شخصی شما و دفاع شخصی موثر باشد ، استفاده کنید.

 

۸)اسپری فلفل خود را در جای مناسبی قرار دهید!

امنیت شخصی امنیت شخصی

هرگز اسپری فلفل را در کیف خود قرار ندهید! . کیف شما مانند یک سیاهچاله خیلی عمیق و شلوغ است ، بنابراین به سرعت نمی توانید وسیله مورد نیاز خود را پیدا کنید. توجه داشته باشید که حمله به شما همواره به صورت ناگهانی صورت می گیرد و به شما فرصتی برای یافتن اسپری از کیف نمی دهد. به همین منظور باید اسپری خود را در مکان مناسب و در دسترس قرار دهید.

توجه نمایید که خرید ، نگه داری و حمل و نقل غیر مجاز و بدون مجوز ، اسپری اشک آور ، طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران دارای مجازات تعزیری ،به صورت ۶ماه تا ۲ سال حبس می باشد.

 

حتما بخوانید: ۱۲روش تا از احساس و فیزیک خود حفاظت کنید!

 

۹)اگر دست شما گرفته شد!

امنیت شخصی امنیت شخصی

شما می توانید از قاعده ” انگشت شصت ” برای رهایی از این تله و دفاع شخصی استفاده کنید. برای این کار باید دست خود را در جهتی که انگشت شصت ، شخص مقابل شما قرار گرفته است بکشید. باید توجه داشته باشید که این کار باید با سرعت بالایی انجام گیرد و اگر شخص مقابل شما متوجه شود که شما چه قصد انجام چه کاری را  دارید می تواند خیلی سریع با فشار دادن دست شما ، مانع از رهایی شما شود.

در صورتی که شخص مقابل شما متوجه این موضوع شد باید خیلی سریع با استفاده از زانوی خود به نقاط حساس بدن ضربه زده و یا با استفاده از پاشنه ی پای خود خیلی محکم روی پای شخص مقابل بزنید.

 

۱۰)اگر کسی موی شما را بگیرد!

دفاع شخصی دفاع شخصی

یکی از انواع حمله ، گرفتن موهای قربانی است. این مورد نه تنها بسیار دردناک است ، بلکه باعث می شود قربانی کنترل خود را خیلی سریع از دست دهد. برای مقابله با چنین حمله هایی ، در مرحله اول باید با دوست خود دست قربانی را از پشت بگیرید ، این به شما کمک می کند که دوباره کنترل خود و موقعیت را به دست بگیرد. حال نوبت به آن رسیده است که از پای خود برای ضربه زدن استفاده کنید. زمانی که شخص حمله کننده دست خود را رها کرد باید ، شروع به فرار کردن کنید.

 

۱۱)اگر کسی گردن شما را بگیرد!

دفاع شخصی دفاع شخصی

در این موقعیت باید برای دفاع شخصی ، با استفاده از زانوی خود به قسمت حساس بدن ضربه وارد کرده و همین طور با استفاده از دست های خود چشم ها و بینی فرد مقابل را بگیرد و فشار دهید. این کار باعث ایجاد درد بسیار شدیدی در شخص مقابل شده و رها شدن شما را تضمین می کند.

 

۱۲)در داخل آسانسور!

دفاع شخصی دفاع شخصی

همه این موضوع را می دانند که نباید با یک فرد غریبه و مشکوک وارد آسانسور شد. در صورتی که فردی مشکوک بعد از شما وارد آسانسور شد ، سعی کنید دکمه نزدیک ترین طبقه ای که  ، کسی را در آنجا می شناسید بزنید و بعد از آن ، طبقه مورد نظر خود را مشخص کنید.

همواره سعی کنید که در آسانسور کنار پنل دکمه ها و دکمه اعلام خطر بایستید و پشت خود را به دیوار آسانسور تکیه دهید.

حتما بخوانید: ۱۰ ترفندی که افراد موفق برای حفظ آرامش در موقعیت های پر استرس انجام می دهند

 

۱۳)در داخل خودور!

دفاع شخصی دفاع شخصی

هرگز به خودرو افزار غریبه سوار نشوید و همین طور در خودرو کنار افراد غریبه ننشینید. در صورتی که به راننده خودرو مشکوک هستید می توانید به طوری که راننده متوجه شود (به عمد) ، مکان ، شماره پلاک ، رنگ و نوع خودرو را از طریق تلفن به والدین و یا همسر خود اطلاع دهید. در صورتی که احساس کردید این کار تاثیری ندارد ، از راننده بخواهید ماشین را متوقف کند ، اگر راننده مقاومت نمود ، گرفتن از چشم و بینی فرد مورد نظر می تواند کارساز باشد.

 

۱۴)کمک های اولیه را بیاموزید!

دفاع شخصی دفاع شخصی

در صورتی که تا کنون در دوره های کمک های اولیه شرکت نکرده اید ، حتما” این کار را انجام دهید. در برخی موقعیت ها امکان رسیدن سریع اورژانس وجود ندارد و شما باید تا رسیدن آنها یک سری کار های مراقبتی اولیه را انجام دهید.

 

برخی نکات دیگری که می تواند مهم باشند:

هوشیار باشید

هدست ، هندزفری و یا صفحه گوشی همراه می تواند حواس شما را از محیط اطراف و خطر هایی که شما را تهدید می کند پرت کند. لذا سعی کنید استفاده از این موارد را در محیط های عمومی تا حد ممکن کاهش دهید.

فاصله خود را حفظ کنید

در هنگام صحبت کردن ، آدرس دادن و… با افراد غریبه همواره فاصله ۱/۵ تا ۲ متری را حفظ کنید ، در بسیاری از موارد رعایت این مورد می تواند ، شما را از خطر دور کند.

فرار کنید

به یاد داشته باشید که لازم نیست همه فن های خود را بر روی فرد مهاجم اجرا کنید ، هدف شما تامین امنیت شخصی و محافظت از خودتان است ، بنابراین اگر موقعیت را مناسب دیدید حتما فرار کنید.

با استفاده از این نکات دفاع شخصی خیلی عالی و کامل می توانید از خود در مقابل افراد مهاجم محافظت نمایید. در صورتی که می خواهید نکته ای را اضافه کنید و یا سوالی در ارتباط با موارد ذکر شده دارید ، حتما” در قسمت زیر برای شما کامنت بگذارید.

 

حتما بخوانید: هشدار امنیتی برای محفوظ نگه داشتن فرزندتان

 

کیفیت نوشته
کامل بودن نوشته
میانگین

دیدگاه‌ها (17)

*
*

  س پاسخ

  عالی ممنون

   مینی بیاب پاسخ

   با تشکر از انرژی تون

  علی پاسخ

  عالی و کار امد

   مینی بیاب پاسخ

   با تشکر از انرژی تون

  علیرضا پاسخ

  ادمین عزیز و محترم ضمن عرض سلام و خسته نباشید کاشکی نقاط حساس بدن رو بیشتر توضیح میدادید نقاط حساس فقط بیضه ها نیست دیگر نقاط حساس میتونه مثل : تیغه ی بینی ، سفید رون ، آبگاه ( نقطه صلیبی شکل بدن ینی میشه مابین سینه ها یه مقدار پایین تر ) ، زانو ( اگر ضربه به پشت زانو بخوره بسیار تاثیر داره تو بهم زدن تعادل فردی که حمله کرده ) ، فاصله مابین لب بالا و بینی ، گیجگاه ( وقتی ضربه وارد بشه میتونه فردی که حمله کردرو گیج کنه (اگر ضربه محکم تر وارد بشه ممکنه منجر به مرگ بشه))
  پیشنهاد: گذروندن دوره های مبارزات خیابانی و یا دفاع شخصی و شناخت حدودی آناتومی بدن

   مینی بیاب پاسخ

   سلام علیرضا عزیز،
   با تشکر از توضیحاتتون
   پرتوان باشید

  سهیل پاسخ

  دمتون گرم ایول

  ابوالفضل پاسخ

  عالی بود و کار ساز ممنون

   مینی بیاب پاسخ

   با تشکر از انرژی ای که دادید

  مریم پاسخ

  عالیییی‌بود‌
  خیلی‌مطالب‌مفیدی‌درست‌کردین😍🤗😁😀

   مینی بیاب پاسخ

   مریم عزیز،
   خوشحالیم که این مقاله براتون مفید بوده
   پرتوان باشید

  سورن پاسخ

  یک سوال اسپری فلفل مجاز است یانه

   مینی بیاب پاسخ

   سورن عزیز،
   بدون مجوز قانونی حمل و استفاده از اسپری فلفل مجاز نمی باشد و برای آن مجازات تعزیری در نظر گرفته شده است. در صورتی که شغل شما طوری است که نیاز به این گونه لوازم دارید ، می توانید با مراجعه به پلیس پیشگیری ، درخواست خود را جهت بررسی ارائه نمایید.
   پرتوان باشید

  پوریا پاسخ

  مطالب جالب بود، ولی اگر میخوای از خودت دفاع کنی و دفاع شخصی ات قوی باشه باید ورزش رزمی کشتی آزاد و یا کشتی فرنگی را آموزش ببینی چون کشتی یک ورزش نظامی است و پلیس هابرای دفاع از خود کشتی را آموزش می بینند.

   مینی بیاب پاسخ

   پوریا عزیز،
   خوشحالیم که این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته و با تشکر از نکته ای که بیان کردین.
   پرتوان باشید

  علی موسوی پاسخ

  با سلام و احترام و خسته نباشید
  مطالب عالی و جذاب بود و من تجربمو میگم
  یا میخوری یا میزنی آقا طرف مقابل از شما بزرگ تر بود که اولین حرکت مال شماست پس به خوبی استفاده کنید به نظر من اول حرکت رو به بیضه طرف مقابل بزنید چون اون وقت بازی به نفع شما رقم خواهد خورد و یا دل سیر کت بزنید یا فرار من فرار رو پیشنهاد نمیکنم
  زدن رو پیشنهاد میکنم اگه فرار کردی فردا مقابل دیگه می‌دونه که با چه شخصی مواجهه هست و 1000% مطمئن باشید که باز هم شما رو تحدید خواهد کرد اگه دل سیر کتش بزنی دیگه طرف شما هیچ طرف محله شما هم نمی گرده
  چون خودم استفاده کردم و جواب داده گفتم 😉

   مینی بیاب پاسخ

   سلام علی عزیز،
   ممنونیم که تجربه خودتون رو با ما به اشتراک گذاشتین
   پرتوان باشید